Ezt nem hittem volna egy magyar kórházról

szülés
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 22. 11:05
Amikor a nővér a lépcsőn cipeli fel a cuccaidat, és tolószékben gurít át több osztályon, hogy mégis együtt lehess a babáddal az első éjszakán – akkor tudod, hogy jó helyen szültél. A zalaegerszegi Szent Rafael Kórház megmutatta, hogy mit jelent az igazi gondoskodás. Kórházteszt.

A kórház neve: 

Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház, Zalaegerszeg

A szülés időpontja (év, hónap):

2024.06.

A kórház állapota:

Nagyrészt felújított, bár a lift épp aznap elromlott.

Mellékhelyiségek/zuhanyzók állapota:

A kétágyas szobához tartozik egy zuhanyzó, vécé, felújított, kapaszkodó, ülőke, törölközőknek tartó is van. Naponta többször takarítanak.

Szülészet/szülőszoba korszerűsége (vannak-e alternatív lehetőségek, pl. kád, bordásfal, labda, stb.):

Igen, láttam a felsoroltakat.

Orvos(ok) segítőkészsége:

Maximális odafigyelés, nem zargatnak fölöslegesen, de mindenki kedves, figyelmes volt, viziten kívül minden nap jött az orvosom megnézni, mindenre kaptam választ.

Szülésznő(k) segítőkészsége:

Nem tudok erre válaszolni (császár).

 

Csecsemős nővér(ek) segítőkészsége:

Rendkívül kedvesek, mindenre válaszolnak, segítenek, tanácsot adnak, biztatnak, dicsérnek. Ha nem volt kérdésem, akkor ők kérdeztek rá dolgokra, vagy hogy esetleg van-e szükségünk bármire.

Szülésvezetés (kötelező-e a gátmetszés, beöntés, oxitocin, siettetik-e a szülést, stb.):

Beöntés, katéter után már csak az orvoson múlik, mikor kerül sor a műtétre, addig a hozzátartozóval lehet várakozni.

Császármetszés (bent lehet-e apuka, sürgősségi volt vagy tervezett, stb.):

Tervezett volt (szemészeti indikáció, farfekvés is), már a műtőben gratulált minden „résztvevő”, végig kommunikáltak velem, mire kész lettem, a babát már apa hozta az őrzőbe.

Látogatási rend (bármikor lehet menni, vagy meghatározott időben, apuka bemehet-e a kórterembe, stb.):

Az osztályra se jöhet be senki, apuka sem, csak az üvegajtón keresztül nézhető meg a baba, odáig lehet kitolni a kis kocsiban. Hét közben 15-18 óra között van látogatás, hétvégén 10 és 16 óra között.

Mit kell vinni a baba ellátásához? (ruha, pelenka, popsitörlő, stb.):

Ruhát adnak, a szobában is van plusz ruha, ha át kellene öltöztetni a babát. Napi 5 pelust adnak, vatta, alkohol, hintőpor van, minden mást vinni kell. Fürdetés nincs, csak lemosás, ezért textil pelenkát is érdemes vinni.

Hány ágyra jut egy zuhanyzó?

2

Van-e VIP szoba?

Van, de a koraszülött(el)nek jár, azt nem tudom, ha épp szabad, akkor lehet-e igényelni.

Ételek mennyisége, minősége:

Reggeli és vacsora hideg - kifli, zsemle, kenyér, felvágott, többféle sajt, méz, margarin, kefir, illetve reggel kérhető tea. Ebéd leves, hús, köret, savanyúság/sütemény, gyümölcs. Elég és változatos, de aki válogatós, annak hozhatnak be a látogatók.

Kommunikáció (adott-e információkat, tájékoztatott-e az orvos/szülésznő a szülés előtt/közben/után, milyen stílusban beszéltek veled, stb.) Ha van konkrét történet, ami megmaradt benned, azt is írd le!

Nagyon kedves és érthető volt mindenki, mindenre kaptam választ, mindenről folyamatosan tájékoztattak, mikor mi történik, miért, nem hagytak egyedül. Apával is mindent közöltek, mi történik a műtőben, mit kell csinálnia, hogyan segíthet, meddig maradhat (2 óra jár együtt). Mivel elromlott a lift, és a baba egy emelettel feljebb volt, csak reggel kaptam volna meg, de a nővér felvitte a lépcsőn minden cuccomat és tolószékben több osztályon/raktáron keresztül sikerült célba juttatniuk engem is, így mégis együtt lehettünk.

Bent volt az apuka a szülésen?

nem, egyikünk sem akarta

Kaptál-e tanácsokat hazamenetel előtt (ha igen, hasznosak voltak-e számodra?): 

Igen, a csecsemősök, a védőnő, az orvosom is ellátott minden fontos információval. A gyógytornász viszont sietett a csoportjához, így csak egy papírt adott a gyakorlatok felsorolásával.

Ki segített legtöbbet a szülésed során? Ki volt rád a legnagyobb hatással? Elmeséled, miért és hogyan segített?

 Az őrzőben tartózkodás alatt a nővér mindenben segített (egyedül voltam aznap, talán ez is közrejátszott, hogy mással nem volt dolguk), amikor apa már nem lehetett ott: mindig elmondta, épp mi történik a babával, mi lesz a következő órában, hozta, amikor csak lehetett, tanácsokat adott, míg nem kelhettem fel, segített lezuhanyozni, összepakolni és ő intézte el, hogy mégis együtt lehettünk már első éjszaka. Ez nagy lökést adott, nem éreztem magam tehetetlennek, kiszolgáltatottnak.

Összességében milyen volt a szülésed érzelmileg, fizikailag? Ha szeretnéd, részletesen is leírhatod a szüléstörténeted. (Vagy el is küldheted a bezzeganya@bezzeganya-hu címre. :) )

Már ott tudtam, hogy a következő baba is itt fog születni, teljesen nyugodt a közeg, mindenki értünk dolgozik, biztonságban éreztem magam és a babát is, plusz a körülmények is kiválóak (kétágyas szoba - bár nekünk nem volt szobatársunk, légkondi, nyugalom).

Bármilyen egyéb tapasztalat, amit fontosnak tartasz. Ide bármilyen történetet, eseményt leírhatsz, amire szívesen emlékszel vissza, vagy ami rossz emlék maradt.

Ami nem tetszett: a babát elviszik vizsgálatokra, de az eredményt csak a zárójelentésben „közlik”, kivéve, ha nagy baj van. Ezért amikor a nővér visszahozta, azonnal kikérdeztem, minden rendben volt-e. Mi csak a zárójelentésből tudtuk meg, hogy egy családból örökölt genetikai (esztétikai, de javasolt műteni) fitymahibával született a babánk, illetve a hallásvizsgálat nem sikerült háromszor, így beírták, hogy nem hall, másik intézményben elsőre sikerült és semmi baja. Pozitív: egy lelet az elbocsátás utáni napon készült el, így nem kaphattuk meg, a főorvos asszony viszont telefonon elmondta az eredményt, és még aznap elsőbbségivel postán feladták (TAJ-szám hiányában még nem tudták hova feltölteni).

Értékelés:

  • a kórház állapota: 8
  • a szülészet állapota: 10
  • a kórtermek állapota: 10
  • mellékhelyiségek/zuhanyzók állapota: 10
  • tisztaság: 10
  • szülőszoba korszerűsége: 10
  • felszereltség (orvosi, higiéniai eszközök): 10
  • az orvosok segítőkészsége: 10
  • a szülésznők segítőkészsége: 10
  • a csecsemős nővérek segítőkészsége: 10
  • kommunikáció, tájékoztatás: 10
  • az ellátás minősége: 10
  • személyes élmények: 10

Összesen: 9,8

Ha az elmúlt 1-2 évben szültél valamelyik hazai kórházban, oszd meg te is tapasztalataidat ide kattintva.

Ha szülésed történetét osztanád meg, a [email protected] címen várjuk!

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.