Gyerektartás

Meddig kell eltartani a gyereket? Itt a válasz

Bors

Létrehozva: 2025.05.18. 15:00

A magyar jogszabályok értelmében egy szülőnek kötelessége anyagilag is támogatni a gyermekét, amíg az rászorul erre, még akkor is, ha már nagykorú. A gyermekek pedig szülőtartásra kötelezhetőek.

1. Nem számít, hogy felnőtt

A szülők kötelesek teljeskörűen eltartani kiskorú gyermeküket, ami magában foglalja a lakhatást, élelmezést, ruházkodást, oktatást és az egészségügyi ellátást. Ez a tartási kötelezettség nem szűnik meg automatikusan a gyermek 18 éves korával. Ha a nagykorú fiatal önhibáján kívül nem tud a megélhetéséről gondoskodni, mert például nappali tagozaton tanul, akkor a tanulmányai befejezéséig kötelesek eltartani - írja a Fanny magazin

Fotó: unsplash.com

2. Anyagiakhoz igazítják

Adott esetben a bíróság vizsgálhatja, hogy a szülők helyzetéhez képest méltányos-e az eltartás. Ha például az anyagi helyzetük nem teszi lehetővé, akkor nem kötelesek finanszírozni a fiatalt. 

3. Emelkedhet az összeg

A bíróság havonta 30-70 ezer forint közötti összeget állapíthat meg továbbtanuló, nagykorú gyermek eltartásakor. Ha albérleti vagy tanulmányi költségei vannak, akkor ez lehet 80-120 ezer forint is. 

4. A válás sem lesz akadály

Válás esetén is kötelesek a szülők anyagilag támogatni a gyermek fejlődését. A tartásdíj összegében megállapodhatnak a felek, de a bíróság is megítélheti. Mértéke általában a szülő jövedelmének 15-25%-a gyermekenként. 

5. Ha a saját lábára állt

Tartásdíj megszüntetése akkor lehetséges, ha a gyermek már nem rászoruló, azaz képes magát eltartani. Indok lehet, ha befejezte a tanulmányait vagy abbahagyta, ha megszerezte első szakmáját vagy diplomáját, és már nem tanul tovább nappali tagozaton. 

6. Ezt ki kell érdemelni

Akkor is megszüntethető a tartásdíj, ha tartósan, ok nélkül nem tart kapcsolatot a szülővel, vagy kifejezetten ellenséges, méltatlan módon viselkedik, esetleg elhanyagolja tanulmányait. 

7. Új eljárást kell indítani

Ha egy szülő szeretné befejezni gyermeke anyagi támogatását, akkor az a legjobb, ha erről a felek közösen megegyeznek. Ám ha bírósági ítélet vagy megállapodás rögzítette, a szülőnek új eljárást kell indítania a tartás megszüntetésére vagy annak csökkentésére. Ehhez általában bizonyítani kell például számlákkal, hogy már nem rászoruló a gyermek.

1. A felmenőknek is segíteni kell

A magyar jogrend szerint bizonyos feltételek mellett a gyermek köteles eltartani rászoruló szülőjét. Tehát ez azt jelenti, hogy ha a szülő nem képes a megélhetését biztosítani például öregség vagy betegség miatt, akkor a gyermek köteles tartásdíjat fizetni neki.

2. Figyelembe veszi a múltat

A szülőtartás megállapításakor a bíróság figyelembe veszi az érintett anyagi helyzetét, valamint a szülő szükségleteit és annak korábbi magatartását. Így például, ha a gyermekéről nem megfelelően gondoskodott, mentesülhet a gyermek a kötelezettség alól. 

3. Így számolnak havi szinten

A bírósági gyakorlat szerint, ha a szülő tartásdíjat kér, akkor 20-80 ezer forint közötti összeget szoktak megítélni havonta. Amikor a gyermek jobban keres, például havi 600 ezer forint felett van a nettó jövedelme, a tartásdíj akár a 100 ezer forintot is elérheti. Amennyiben több gyermek van, a költség megoszlik a testvérek között. A bíróság azt is vizsgálja, hogy ne veszélyeztesse a kötelezett megélhetését. 

4. Tartsuk be a sorrendet!

A törvény nemcsak a szülőkről való anyagi gondoskodást írja elő, hanem a családtagokról is. Ugyanakkor felállítottak egy úgynevezett tartási sort, amely meghatározza a jogosultak sorrendjét: vér szerinti, mostoha- vagy nevelt gyermek, házastárs, volt házastárs, élettárs, vér szerinti, mostoha- vagy nevelőszülő, valamint egyéb rokon. 

5. Csak akkor, ha futja rá

A tartásdíj megítélésekor azt is megvizsgálják, hogy az érintett személy képes-e anyagilag a szülő támogatására. Lényeges szempont, hogy a megítélt összeg ne befolyásolja az érintett személy és családja megélhetését. Abban az esetben, ha az elsődlegesen a szülőtől függő családtagok ellátása után nem marad fedezet a szülőtartásra, a bíróság nem kötelezi erre az illetőt. 

6. Valóban rászorult?

A rászorultság megállapítása nem automatikus, azt mérlegelni kell. Ahhoz, hogy egy szülő számára támogatást igényeljenek meg, megvizsgálják a rászorultságot, vagyis, hogy egyedül valóban nem képes magát eltartani korából fakadóan, egészségügyi állapota vagy alacsony jövedelme miatt. 

7. Egyenlő arányban

Abban az esetben, ha a szülőnek több gyermeke van, arányosan megosztható a kötelezettség 

8. Pénz helyett más módon

A szülőtartásról a felek jobb esetben maguk között megállapodnak. Nem csak anyagilag történhet a támogatás. A rászoruló étkezését vagy lakhatását is segíthetik. Ha nem tudnak megegyezni, a szülő bírósághoz fordulhat. 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek