Sokakat izgató kérdésre adunk választ. Kié az átlógó gyümölcsfa termése?
Kertes házas övezetekben gyakran felmerül a kérdés, hogy ki szedheti le a kerítésen túlnyúló terméseket, virágokat. Az átlógó gyümölcsfa termése – bármilyen csábító is – jogilag nem számít közös gyümölcsnek. A válasz egyértelmű, és aki nem tartja be a szabályokat, jogi következményekkel is szembenézhet – figyelmeztet cikkében a Fanny magazin.
Az alapvető szabály az, hogy a termés, gyümölcs vagy virág annak a tulajdona, akinek a földjén a növény gyökerezik – még akkor is, ha átlóg a szomszédos telekre. Ebből kifolyólag lopást követ el az, aki a szomszéd növényét leszedi vagy megdézsmálja.
A kerítésen átnyúló ág, termés nem számít köztulajdonnak, ezért a szomszéd nem szedheti le engedély nélkül. A jog is tiltja a kerítésen átlógó gyümölcs, virág leszedését, mert az lopásnak minősülhet, az pedig büntetőjogi következményeket is vonhat maga után.
Ha az átlógó termés a szomszéd telkére lehullik, akkor sem fogyaszthatja el, mivel a lehullott termények is az eredeti tulajdonoshoz tartoznak. Sőt, akár azt is kérheti, hogy átmehessen összeszedni a gyümölcsöt. A Ptk. ugyanis azt mondja, hogy ha „állatok befogása, az áthajló ágak gyümölcsének összegyűjtése, az ágak és gyökerek eltávolítása céljából szükséges, a tulajdonos kártalanítás ellenében köteles a földjére való belépést megengedni.”
Ugyanakkor, ha a növény tulajdonosa elvárható időn belül elmulasztotta a lehullott termény összeszedését, akkor a gyümölcs gond nélkül összeszedhető és felhasználható saját célra.
Ha a szomszéd levág egy hozzá átnyúló ágat, az azon levő gyümölcs vagy virág sem lesz az övé, azt vissza kell adnia a tulajdonosnak. Ha pedig a saját fánk ága lóg ki az utcára, akkor az azon lévő termények is minket illetnek, ezért ha a járókelők az engedélyünk nélkül leszedik, szintén lopást követnek el.
A közterületen álló gyümölcsfák, virágok sem tekinthetők „szabad prédának”. Az önkormányzati tulajdonú területen álló fa az önkormányzat tulajdona, így ebből logikusan következik, hogy a termés is őt illeti meg. Ugyan ez érvényes a virágok esetében is.
Az önkormányzat ritkán él a szüretelés jogával, tehát ha nem szedi le a gyümölcsöt, akkor azé lehet, akinek az ingatlana előtt áll a fa. Ugyanakkor ezek kereskedelmi forgalomba nem hozhatóak, sőt, még ismerőseinknek sem adhatunk el belőle.
A szomszéd nem vághatja le önhatalmúan az átlógó ágakat vagy gyökereket. Ha azok zavarják őt, mert például veszélyeztetik az épületet vagy akadályozzák a saját kertjének használatát, kérheti, hogy távolítsák el azokat. Az is komoly indoknak számít, ha a növényzet oda vet árnyékot, ahova azt nem szeretné. A szomszéd először írásban köteles felszólítani a tulajdonost a metszésre, eltávolításra.
Ha a tulajdonos ennek ellenére nem intézkedik megfelelő időn belül, akkor a szomszéd maga is eltávolíthatja az átlógó részeket – de csak a saját telkére benyúló részeket, és kárt nem okozhat az adott növény további fejlődésében.
A zavaró ágakról vagy az esetlegesen okozott kárról érdemes fotót vagy videót készíteni, a dátum feltüntetésével, például úgy, hogy a növény mellé teszünk egy napilapot, amin látszódik az aznapi dátum. Az írásos felszólításra is azért van szükség, hogy később bizonyítható legyen, hogy a másik fél nem tett eleget a kérésnek.