Tanácstalan vagyok, mint Ádám anyák napján – írta a Kisalföld olvasója, kommentálva az 1 forint befizetésére szolgáló csekket, amit kapott. Más hivatalok, szolgáltatók is pazarolják a papírt és a postaköltséget.
Lehet, hogy két biztonsági őrt kell magam mellé állítanom, hogy a postán befizethessem ezt a csekket? – írta viccesen a Kisalföld olvasója, aki egyforintos csekket kapott gépjármű adó címén Győrújbarát adóhivatalától. – Titokban azért remélem, ezért a fennmaradó összegért nem kapok statárium általi halált. Megpróbáltam azért feladni. A postán kiröhögtek, teszem hozzá: jogosan.
Kerestük a győrújbaráti jegyzőt, vajon miért dobálják ki az adófizetők pénzét fölösleges csekkekre, de éppen a választások előkészítésével volt elfoglalva, nem ért rá a válasz-adásra. De nem csak itt pazarolják a papírt és a postaköltséget, több hivatalnál és szolgáltatónál előfordul hasonló.
Az Ökovíz Kft. például a nyaralóterületen élőknek minden hónapban kiszámlázza a 220 forintos ivóvíz-szolgáltatási alapdíjat akkor is, ha nem volt fogyasztás. A levél feladási díja 115 forint – mivel cég adja fel csoportosan, talán ennél valamivel kevesebb –, ehhez jön a számla és a csekk kiállítása, a beérkező tétel lekönyvelése, vagyis a 220 forint biztosan elmegy annak behajtására.
– Kértem a szolgáltatót, hogy egy évben egyszer számoljunk el, és utalással fizetek, hiszen alig használjuk a nya-ralót – mondja olvasónk. – De nem hajlandók erre. Azt mondták, nem tudják átállítani a számítógépes programot, ami automatikusan számláz, de ha akarom, gyűjtsek össze több számlát, és utaljam át egyszerre az összeget. Azóta így teszek, de pénzkidobásnak tartom az érkező leveleket.