Bokszkesztyűt húztak a madarak: egyes fajták hímjei a jelenleg tartó költési időszakban rendkívül agresszíven védik fészkeiket. Zala megyében egy gólya nekitámadt egy autónak.
Gólya, feketerigó, barázdabillegető – mi a közös bennük azon felül, hogy mindegyikük Magyarországon költő madár? Az, hogy költési időben a hím példányok néha meglepően agresszíven viselkednek.
Legutóbb Zala megyéből értesítették a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) helyi titkárát egy garázdálkodó gólya miatt.
– Kollégáinkhoz, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársaihoz is érkezett bejelentés: Barlahidáról telefonáltak, miután egy gólya rátámadt egy autóra – tudtuk meg Darázsi Zsolttól, az MME zalai titkárától. – Ilyenkor, a fészkelési időben sokkal támadóbbak a hímek, védik a fészek környékét.
De nem az emberre vagy az autóra haragszik ilyenkor a madár. Arról van szó, hogy a járművek és há-ak ablakaiban meglátja a saját tükörképét, amire azt hiszi, hogy egy rivális fajtatárs – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy a renitens barlahidai kelepelő már korábban is a hatóságok látókörébe került. Ugyanis egyszer már megtámadta a gólyafészek közelében magasodó üzemcsarnok ablakait.
– Szegény gólya addig verte a csőrével saját tükörképét, amíg vértől csatakosan, agyrázkódással a földre nem hullott. A kutyákat úgy kellett tőle elzavarni. Akkor az orvosi ellátás mentette meg – tette hozzá a szakember.
Kaptak bejelentést hasonlóan viselkedő feketerigó miatt, Szecskándról pedig egy barázdabillegetőt panaszoltak be. A szakember szerint kétféleképpen lehet hatékonyan megelőzni a hasonló eseteket: vagy le kell takarni a tükröződő ablakfelületeket vagy ragadozó madarak sziluettjét ábrázoló matricát kell felragasztani. Semmiképpen sem érdemes szembeszállni a madarakkal.