A felszíni építkezések mellett titokzatos föld alatti komplexumok is készültek az elmúlt évtizedekben, sőt évezredekben. Esetleg ma is épülnek? Montreal alatt például egy párhuzamos város is működik.
A természet több kilométeres barlangrendszerei évezredeken át adtak védelmet az emberek számára. Ezt utánozták a mesterséges rendszerek kiépítésével például a vietnami háborúban, és manapság a föld alatti párhuzamos városokban.
Németország, Berlin – Atombunker
1971-ben, a hidegháború idején épült ez a sugárzás-biztos atombunker. Mérete és a csend hátborzongató. A különleges emeletes ágyakon mintegy 3500 ember tud pihenni. Eredeti célja az volt, hogy nukleáris támadás esetén a Berlinben élőket – legalábbis a fontosnak ítélt embereket – 14 napig megvédhessék a sugárzástól. Jelenleg is karbantartják a helyet.
Franciaország, Párizs – Csatornarendszer
2100 kilométer hosszú csatornarendszer biztosítja naponta több ezer liter víz áramlását. A történelmi részekben és a napjainkban épült alagutakban körülbelül 450 méteren nézelődhetnek a látogatók.
Vietnam, Ho Si Minh város - Cu Chi alagutak
Ho Si Minh várostól nem túl messze több mint 220 kilométeres alagútrendszer várja a vállalkozó szellemű, bátor látogatókat a föld alatt. város, A Cu Chi alagútrendszernek komoly szerepe volt a Vietnami háborúban, a katonák és a lakosság közlekedését, életét jelentette a bombázások során. Az igen szűk folyosók tárgyalótermeket, kollégiumot, konyhákat, sőt kórházi részlegeket is összekötöttek.
Mexikó, Yucatan - Aktun Chen Természetvédelmi Park
Közel 1000 hektáros esőerdő alatt található a föld alatti folyókat magába foglaló csodálatos barlangrendszer. E gyalogosan vagy búvárkodva felfedezhető természeti látványosság ötmillió éve változik, alakul, már az ősi maja civilizáció során is megbízható vízellátója volt az itt élőknek. A cseppkövek, fosszíliák, sztalagmitok és az apró gyümölcsdenevérek uralta barlangokat ma már diszkrét világítással látták el, hogy kiemeljék természeti szépségüket.
Kanada, Montreal - A föld alatti város
A legenda szerint Montreálban létezik egy föld alatti város , melyből ki sem kell lépni, és mégis eléred a felszíni plázákat, szórakoztatóközpontokat… Ha belegondolunk a téli zord időjárásba, megértjük miért épült a talajszint alá ez a különleges közlekedési hálózat.
A La Ville Souterraine vagy Reso néven ismert „város” alapja egy több mint 30 kilométeres, légkondicionált alagúthálózat, melynek összesen 120 bejárata van . A metróval is bejárható föld alatti városrész egy sor felszín alatti és természetesen felszíni iskolát, szállodát, bankot, buszpályaudvart, metrót… köt össze, de az alagutakban is megtalálhatóak a szolgáltató egységek, üzletek, irodák. A becslések szerint a 3,5 félmilliós Montrealban körülbelül félmillió ember használja naponta a lenti várost, főleg a fagyos téli hónapokban.