Sokukat a rettegés szülte: rejtélyes föld alatti városok hátborzongató titkai

rejtélyes
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 15. 21:15
A mélyben megbújó elfeledett alagutak és titkos folyosók misztikuma a mai napig sokakat megmagyarázhatatlan módon vonz. A föld alatti városok ugyanis rengeteget elárulnak az emberiség túlélési ösztönéről, amelyek többségét a kétségbeesett időkben hozták létre.

A föld alatti városok egy része azokban az időkben született, amikor az embereknek menedékre volt szükségük, másoknak azonban az építészeti kreativitás adott életet. Cikkünkben most 3 titokzatos és egyben lenyűgöző helyet mutatunk be a világ minden tájáról, amelyek a mai napig őrzik a régi korok emlékeit.

föld alatti város, rejtélyes, Dixia Cheng
Az egyik rejtélyes föld alatti város Pekingben, Dixia Cheng
Fotó:  Fotó: YouTube

Rejtélyes föld alatti városok

A lengyelországi Wieliczkaban egy szemkápráztató, hatalmas barlangkápolnára bukkanhatunk, amit a bányászok még a 13. században hoztak létre 327 méter mélyen a föld alatt. A nem mindennapi építészeti csodát először az 1200-as években tárták fel. A lenyűgöző birodalom – amely teljesen meg tudja változattni a sóbányákról alkotott eddigi elképzeléseinket – még egy tóval is büszkélkedik. A termekben óriási csillárok lógnak a mennyezetről és világítják be a hatalmas teret. A Wieliczkai sóbányát az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították, ami turisták ezreit vonzza különleges atmoszférájával, ahol a mai napig tartanak koncerteket és konferenciákat is.

föld alatti város, rejtélyes, Wieliczkai sóbánya
Rejtélyes föld alatti város: Wieliczkai sóbánya
Fotó: Anadolu via AFP /  AFP
  • Berlini bunkerek – Németország

A II. világháború késői szakaszába Németország egyre inkább védekező pozícióba került a szövetségesek légitámadásai és a szovjet hadsereg közeledése miatt. Ez az időszak több bunkert, menedékhelyet és titkos alagutat szült, amelyeket nép védelmét, valamint a katonai központok biztonságának növelését szolgálták. Az említett helyek pedig a mai napig magukon viselik a régi sebeket. Az egyik leghíresebb ezek közül a Führerbunker, ami Hitler végső menedéke volt a háború utolsó hónapjaiban. A Führerbunker mellett azonban több másik is épült a magas rangú vezetők és a katonai személyzet számára, valamint a lakosság védelmét szolgáló légvédelmi bunkerek.

föld alatti város, rejtélyes,berlini bunker
Rejtélyes föld alatti város: berlini bunker
Fotó: AFP /  AFP
  • Dixia Cheng – Kína  

A Peking alatt megbúvó föld alatti város az 1969-es kínai-szovjet konfliktus következtében jött létre, miután Mao Cetung megparancsolta a népnek, hogy ássanak alagutakat, ahol túlélhetik a háborút, sőt még egy esetleges nukleáris támadást is. Ezt követően 300 000 kétségbeesett civil látott munkához, akik egy hatalmas alagúthálózatot hoztak létre a föld mélyén. A barlangrendszert úgy tervezték, hogy Peking összes lakója a föld alá tudjon menekülni vészhelyzet esetén. Dixia Chengben voltak boltok, orvosi ellátás, szórakozási lehetőségek abban az esetben, ha az embereknek hosszabb ideig a föld alatt kellene maradniuk.

Az alábbi videó a Wieliczkai sóbányát mutatja be:

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.