Elképesztő kutatás látott napvilágot erről.
Egy tanulmány szerint több mint 356 ezer haláleset köthető egy olyan vegyi anyaghoz, amely akár a mi otthonunkban is megtalálható lehet.
A New York-i Egyetem kutatói megállapították, hogy lágyító műanyagtisztító vegyi anyag, a di-2-etilhexilftalát (DEHP) 200 országban több százezer szívbeteg halálához járulhatott hozzá. A tanulmány az 55 és 64 év közötti férfiak és nők – a szívbetegség szempontjából leginkább veszélyeztetett csoport – 2018-as halálozását vizsgálta.
A DEHP-t és más ftalátokat már régóta összefüggésbe hozták egészségügyi problémákkal, többek között elhízással, cukorbetegséggel, termékenységi problémákkal és rákos megbetegedésekkel. Most úgy gondolják, hogy a DEHP gyulladást okozhat az artériákban, növelve vele a szívroham és a stroke kockázatát.
A tanulmány az első globális becslés a ftalát-expozícióhoz köthető szív- és érrendszeri halálozásokról. Ugyanakkor az nem bizonyított, hogy a DEHP közvetlenül szívbetegséget okoz.
A tanulmány vezető szerzője, Sara Hyman, BS, a NYU Grossman School of Medicine munkatársa elmondta:
Azzal, hogy rávilágítunk a ftalátok és a világszerte vezető halálozási okok közötti kapcsolatra, eredményeink hozzáadódnak ahhoz a hatalmas bizonyítékhalmazhoz, amely szerint ezek a vegyi anyagok óriási veszélyt jelentenek az emberi egészségre.
A tudósok vizeletmintákat elemeztek, hogy megbecsüljék a DEHP-expozíciót, megvizsgálva, hogy mennyi lebomlott vegyi anyag került az emberek szervezetébe.
A The Lancet eBiomedicine című szaklapban április 29-én közzétett tanulmány szerint a Közel-Keleten, Dél-Ázsiában, Kelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben volt a legtöbb haláleset, ami a globális összérték közel 75 százalékát teszi ki. Egyedül Indiában több mint 100 ezer haláleset történt, majd Kína és Indonézia következik a sorban.
A szerzők szerint ezekben az országokban a nyugati országoknál gyengébb gyártási korlátozások miatt - a műanyaggyártás „fellendülésével” párosulva - magasabb a vegyi anyagoknak való kitettség aránya. A tanulmány írói most sürgős szabályozást sürgetnek a DEHP használatának globális korlátozására, különösen azokban az országokban, ahol magas az expozíciós arány. A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy a ftalát csökkentése hogyan befolyásolja a globális halálozási arányokat, valamint azt, hogy milyen kapcsolatai vannak más problémákkal, például a koraszülésekkel – írja az Unilad.
DEHP-t többek közt a PVC lágyítására, rugalmasabbá tételére használják. Korábban a gyermekjátékokban és a kozmetikumokban is jelen volt, de még most is megtalálható például a padlószőnyegekben, illetve sok élelmiszer csomagolásában is, ami miatt az élelmiszerekbe is belekerülhet. A Webbeteg szerint a DEHP előfordulhat olyan alapvető élelmiszerekben, mint amilyenek a húsok, a zsírok, a gabonafélék, a gyümölcsök, a zöldségek, a tej és a tejtermékek.