Dagad a német doppingbotrány, ráadásul az egykori holland válogatott klasszis, Johnny Rep is elismerte, hogy a legfontosabb tétmeccsek előtt ő maga is amfetamint szedett.
Egyre több érdekelt futballista nyilatkozata igazolja azt, hogy a múlt század ismert kiválóságai doppingoltak. A lavina német földről indult, amikor Martin Nolte jogászprofesszor kijelentette, az 1966-os vb-től kezdődően a német labdarúgók meg nem engedett szerekkel éltek.
Ezt alátámasztotta, hogy az 1966-os angliai vb-n három ezüstérmes nyugatnémet futballista fennakadt a doppingkontrollon, bár nem nevesítették őket. Bernd Schuster, a Málaga jelenlegi trénere bevallotta, a 70-es és a 80-as években csapatorvosaiktól kaptak ismeretlen pirulákat. Az osztrák Servus Tv által kérdezett 1974-es német világbajnok Paul Breitner azt mondta, képmutatás lenne kijelenteni azt, hogy mellőzték a stimulánsok használatát. Itt jön a képbe a holland szál: Johnny Rep, az 1974-es és 1978-as vb-ezüstérmes játékos az egyik tévécsatornának bevallotta, a válogatott és az Ajax fontosabb meccsei előtt amfetamint szedett.
– Hétköznapi dolognak számított, az amfetamin ugyanis elnyomta a fáradtságérzést, gyorsaságot kölcsönzött, bár tudtuk, a szer sokkos állapotot válthat ki – magyarázta Rep. Szemtanúként hozzátette, az 1974-es vb-n a brazil és uruguayi játékosok olyan doppingszert kaptak, amitől vademberekké váltak a pályán.
Titokzatos olasz tűk Újpesten
Fazekas László, az Újpest egykori támadója azt mondta, az 1972–73-as BEK-negyeddöntőben a torinói 0-0 után a Megyeri úton 2-0-ra vezettek a lilák a Juventus ellen, mely a szünet után feltámadt, és 2-2-vel négy közé került.
– Rejtély volt a formajavulásuk oka, aztán az öltözőjükben, a meccs után használt injekciós tűket találtak a takarítók... – mesélte Fazekas.
Gyorsvonati sebesség
Szokolai László, a Fradi korábbi válogatott csatára úgy emlékezett, a hetvenes években tizenkét perc alatt a német játékosok 3600 métert futottak, ő 3450-et.
– E téren álltam a versenyt, de éles meccsen a 75. perctől úgy hagytak ott bennünket, mint a gyorsvonat, s ennek oka lehetett – magyarázta Szokolai.