A remény rabjai 30 éves: Te tudtad, miért tartják minden idők legjobb filmjének?

A remény rabjai
PUBLIKÁLÁS: 2024. szeptember 23. 20:11 / FRISSÍTÉS: 2024. szeptember 23. 20:12
Stephen King baráti áron adta el a megfilmesítési jogait, és még az érte kapott csekk története is különlegesen alakult. Morgan Freemannek egy vörös hajú írt kellett eljátszania benne, és Tom Hanks visszamondta a főszerepet. A mozipénztáraknál megbukott, mégis óriási siker lett A remény rabjai, amit épp 30 éve mutattak be a moziban.

1. A remény rabjai Stephen King egyik kisregényéből készült, ami az eredetiben a Rita Hayworth and the Shawshank Redemption címet viselte. A híres amerikai író 1982-ben jelentetett meg egy négy kisregényt/novellát tartalmazó kötetet Different Seasons címmel, aminek történetei kivételesen nem a korábban a védjegyét jelentő horror műfajában íródtak. 

a remény rabjai, morgen freeman, tim Robbins
A remény rabjait eleinte Tom Hanks-szel és Morgan Freemannel képzelték el, de végül Tim Robbinsé lett a főszerep - Fotó: Itv

2. A kötet magyarul A remény rabjai címmel jelent meg, először 1998-ban, már a filmadaptáció sikere után. A négy kisregény közül nem csak A remény rabjaiból készült mozis feldolgozás, de az Állj ki mellettem!-ből és A jó tanulóból is (Állj mellém! és Az eminens címekkel). Egyedül a Légzőgyakorlat című írás vár még mozis változatra.

A remény rabjai rendezője ragaszkodott Freemanhez

3.  Stephen King mindössze 5000 dollárért adta el a műve megfilmesítési jogait Frank Darabontnak a barátságuk miatt. A kész film pedig olyannyira elnyerte a tetszését, hogy máig ez a kedvenc adaptációja bármelyik művéből. Az 5000 dolláros csekket sem váltotta be sosem, hanem bekeretezve visszaadta Darabontnak azzal a felirattal, hogy „Ha valaha óvadékra lenne szükséged”.

4. Frank Darabont forgatókönyvet írt King művéből, ami annyira tetszett az akkor már rutinos King-adaptálónak számító Rob Reiner rendezőnek (Állj mellém!, Tortúra), hogy 2,5 millió dollárt ajánlott érte, ha ő ülhet a filmváltozat direktori székébe. Az ekkor még a mozis ligában rutintalannak számító Darabont végül ellenállt a kísértésnek, és maga rendezte meg a filmet.

5. A könyvváltozatban a Red nevű fegyenc egy vörös hajú, ír fickó. Frank Darabont viszont ragaszkodott hozzá, hogy Morgan Freeman játssza el, mert annyira illett hozzá a személyisége. A Red nevet viszont megtartották, sőt egy poént is elsütöttek vele kapcsolatban, miszerint Morgan Freeman karaktere biztos azért kapta ezt a becenevet, mert ír.

6. Morgan Freeman annyira élvezte Red eljátszását és annyira tetszett neki a kész film, hogy máig ez a kedvence a saját alakításai közül. A karrierjében is mérföldkövet jelentett A remény rabjai, mivel a filmben ő a narrátor is, és azóta rendszeresen kérik fel ilyen feladatokra.

A remény rabjai szereplői: Morgan Freeman, Tim Robbins

7. A főhős Andy Dufresne szerepét az eredeti tervek szerint Tom Hanks játszotta volna, de ő kénytelen volt visszamondani a munkát a Forrest Gump forgatása miatt. Frank Darabont következő King-adaptációjában viszont már ő lett a főszereplő, a Halálsoron emberséges börtönőrét alakítva.

8. A főszerepet így Tim Robbins játszhatta el, aki nagyon komolyan vette a felkészülést. A forgatás előtt néhány napra bezáratta magát egy igazi börtönbe is, hogy át tudja érezni, mivel jár ez lelkileg.

9. A forgatás nagy része az Ohio állambeli Mansfield városában, egy használaton kívüli börtönben zajlott. A belsőben játszódó jelenetek közül sokat azonban filmstúdióban vettek fel, mert olcsóbb volt megépíteni díszletben egy-egy helyiség belső terét, mint a lerobbant börtönépületben használhatóvá tenni.

a remény rabjai, morgen freeman, tim Robbins
A remény rabjai fellendítette Mansfield környékét - Fotó: Itv

10. A kisváros Mansfield lakói közül sokan jelentkeztek a filmbe statisztának, csak épp nem lehetett számítani rájuk minden napon a civil munkájuk miatt. A filmbeli fegyencek nagy részét végül egy közeli rehabilitációs intézetből toborozták, és közülük sokan valóban töltöttek korábban időt börtönben.

11. A film sikere fellendítette Mansfield és a környékbeli forgatási helyszínek idegenforgalmát. Az egykori börtön ma is látogatható turistacélpont.

12. A filmben két alkalommal is láthatjuk a rendező kezét, méghozzá közeli képeken. Mindkét alkalommal a főszereplő Tim Robbins kezeit helyettesítette a sajátjával Frank Darabont: először a film elején a pisztolytöltés jelenetében, később pedig a börtöncella falára a nevét karcolva. Ezeket a snitteket pótforgatáson vették fel, és egyszerűbb volt így megoldani a dolgot.

13. A remény rabjait először Mansfield városában vetítették le a közreműködő helyieknek, majd 1994. szeptember 10-én a torontói filmfesztiválon tartották a hivatalos díszbemutatóját. Az amerikai mozik műsorára 1994. szeptember 23-án került. A magyar nézők először 1995. május 26-án láthatták.

Moziban megbukott a remény rabjai

14. A mozipénztáraknál alaposan megbukott a film a maga idejében, még a gyártási költségeit sem hozta vissza. Hét Oscar-díjra jelölték ugyan, de egy kategóriában sem tudott győzni. Utána viszont a házimozis forgalmazásban óriási siker lett, a videokazettáit rongyosra nézték világszerte, és óriási közönségkedvenc vált belőle.

15. A világ legnagyobb, mérvadó mozis adatbázisa és filmes oldala, az IMDb listáján A remény rabjai rendelkezik a legmagasabb pontszámmal minden idők összes mozifilmje között. Több millió néző szavazatai alapján 10-ből 9.3 pontos osztályzattal bír, miközben már egy 8-as is magasan kiemelkedőnek számít.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.