A járványhelyzetre való tekintettel idén az intézmények csak írásbeli érettségi vizsgát fognak tartani, a szóbeli és gyakorlati vizsgarészei – néhány kivételtől eltekintve – elmaradnak. Íme, néhány hasznos tudnivaló a középiskolások előtt álló járványhelyzetben megrendezett nagy megmérettetés előtt.
Bár az érettségi tavaly és idén is teljes értékűnek számít a szóbeli vizsgarész letétele nélkül is, néhány esetben a szóbeli vizsgákat bizony muszáj megszervezni. Ilyen eset többek között, ha egy adott tárgyból csak szóbeli vizsga van, vagy ha a szakértői bizottság valakinek ezt javasolja az írásbeli megíratása helyett. A jogszabály arra is kitér, mi a helyzet azokkal, akik 12-25 százalék közötti sikertelen eredményt produkálnak. Számukra továbbra is lehetőség van szóbeli vizsgán javítani az eredményen.
A megfelelő fokú és típusú nyelvvizsga-egyenértékűséget a szóbeli vizsgarész teljesítése nélkül meg kell állapítani.
A vonatkozó kormányrendelet szerint az, aki nem jelenik meg az írásbeli érettségi vizsgán, nem pótvizsgázhat és az érettségi jelentkezését is törlik. Ők legközelebb az ősszel próbálkozhatnak újból. Abban az esetben, ha valaki úgy dönt, az egészségügyi kockázatok miatt, inkább őszre halasztja a vizsgát, nem kell visszalépnie, automatikusan törlik a jelentkezését. Fontos hangsúlyozni, hogy az iskolák akkor is kötelesek megtartani az érettségi vizsgát, ha csak egy tanuló kíván vizsgázni. Az érettségire érkezőknek fontos tudni, hogy legkésőbb fél órával az írásbeli vizsga előtt kötelező mindenkinek megjelenni. Az első héten reggel 9 órakor kezdődnek az érettségik, így érdemes 8:15-ig megérkezni.
1. A szervezők feladata, hogy biztosítsák azt, hogy a vizsgázók ne csoportosuljanak, valamint az is, hogy az egészségvédelmi szabályokat betartsák.
2. A feladatlapokat kezelő vizsgaszervezőknek és felügyelő tanároknak a hatóságok védőkesztyűt biztosítanak, így a tanulók elé kerülő feladatlapok biztonságosak lesznek.
3. Minden helyszínen biztosítani kell a megfelelő mennyiségű kézfertőtlenítőt, amelynek használata fontos a fertőzések megelőzése érdekében. A kézfertőtlenítőszer rendszeres használatára fel kell hívni a vizsgázók figyelmét.
4. A teremben maximum tíz vizsgázó lehet, és biztosítani kell a minimum 1,5 m távolságot.
5. A személyazonosság igazolása és a segédeszközök ellenőrzése során fontos a személyes kontaktus minimálisra csökkentése, vagyis a megfelelő biztonságos távolság megtartása.
6. Az érintett iskolaépületekben a belépés általános szabályai érvényesek.
7. A védőmaszk viselése a vizsgaszervezők és a felügyelő tanárok számára kötelező.
8. A védőmaszk viselése a diákok számára a vizsga előkészületei során kötelező, az írásbeli vizsga alatt ajánlott, de nem kötelező.
9. Az írásbeli dolgozatot egyszerre csak egy vizsgázó adhatja be.
10. A szervezők feladata annak biztosítása, hogy a dolgozat leadása után a vizsgázók ne csoportosuljanak, hanem a legrövidebb úton és idő alatt hagyják el a vizsga helyszínét, épületét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.