Római-parti gát: veszélyes a Királyok útja–Nánási útra tervezett gátépítés

Megyeri Ákos
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 23. 06:42
A lakók szerint nem történt érdemi társadalmi egyeztetés.

A római-parti lakosok szerint jogsértő és veszélyes a Királyok útja–Nánási útra tervezett gátépítés – állítja Megyeri Ákos, aki a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta: az érintett terület nem minősül hivatalosan hullámtérnek. A lakók szerint nem történt érdemi társadalmi egyeztetés, a beruházás pedig uniós forrásból sem valósulhat meg a jogszerűtlen engedélyeztetés miatt.

 

Tiltakozók a gát Római-parton történő megépítéséért (Fotó: Hatlaczki Balázs)

A Királyok útja–Nánási úti gátnak a megépítése amellett, hogy alkotmány- és jogszabályellenes, kétezer ember árvízi védekezését lehetetlenítené el – mondta el a Magyar Nemzetnek Megyeri Ákos római-parti lakos. Kiemelte, a területet érthetetlen okokból kifolyólag kezdte el a főváros hullámtérnek nevezni, ugyanis a magyar jogszabályok szerint a Római-part nem tekinthető hullámtérnek. 

Ha ez egy hullámtér lenne, akkor kötelező lenne bejegyezni a tulajdoni lapunkra azt, hogy ez egy hullámtéri ingatlan. Ugyanakkor ez nem történt meg. Emellett pedig a miután hivatalosan az önkormányzat nem hajlandó a területet, amely mára Budapest szerves részévé vált, lakóövezetnek minősíteni, így a helyi lakosok kénytelenek az ország legmagasabb ingatlanadóját kifizetni

– emelte ki a lakos, akinek számításai szerint 800 millió és egymilliárd forint közé esik az ingatlanadóból származó bevétel. Megyeri emellett elmondta, pusztán egy lakossági fórumot tartott az építkezéssel kapcsolatban a III. kerületi önkormányzat, amelyet követően a baloldali politikusok azzal kezdtek hergelni és kampányolni, hogy a Római-parton ingatlanspekuláns oligarchák élnek. 

Amint értesültünk arról, hogy a Királyok útja–Nánási útra tervezné a főváros a gátat, azonnal elindultak a perek, és kiderült, hogy úgy adtak vízjogi létesítési engedélyt erre a nyomvonalra, hogy az jogszabályba ütközik, engedélyek nélkül pedig nem lehet rá lehívni az uniós forrást. Vagyis az építkezés uniós forrásból semmilyen esetben sem valósulhatott volna meg jelen helyzetben

– emelte ki a helyi lakos. Hozzátette, a Római-parton élők álláspontja az, hogy 11 milliárd helyett nagyjából 4-5 milliárd forintból meg lehetne építeni a parti ingatlanok Duna felőli oldalán a gátat. A lakosok emellett nemrég talajmechanikai vizsgálatokat végeztettek arra vonatkozóan, hogyha tényleg megépülne a Királyok útja–Nánási úton a gát, akkor az mit is jelentene a parton élők számára. A vizsgálatból kiderült, amellett, hogy kihalna az összes fa a helyről lefolyó talajvíz elapadása miatt, az épületek alapja nagyjából 2-2,5 centit elmozdulna, ami komoly károkat okozna az ingatlanokban.

A főváros által támogatott nyomvonalon a gát építése olyan sok sebből vérzik, hogy azt sem tudjuk eldönteni, komolyan gondolták-e egyáltalán ezt a tervet. Egy akkora fércmunka építési engedélye, hogyha azt egy másodéves építészhallgató csinálta volna meg, akkor azt kirúgták volna az egyetemről. Tehát abban sem vagyok biztos, hogy a főváros egyáltalán meg akarta építeni ezt a védművet

– tette hozzá Megyeri Ákos. 

Karácsony Gergely és pártja területet 2023-ban hullámtérré minősítették át, és az itt élők semmilyen segítséget nem kapnak a fővárostól a védekezéshez. Ráadásul a főváros baloldali vezetése ígéretei ellenére az elmúlt ciklusban sem jutott sokkal közelebb ahhoz, hogy megvédje a Római-partot.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.