Élisabeth Daynès a hiperrealisztikus dermoplasztikai szobrok legkiválóbb mestere az egész világon. Művei segítségével az őskori emberek teljes valójukban elevenednek meg a 21. században.
Sokan, sokféleképpen próbálták meg bemutatni a korábbi korok embereinek történetét, szellemi életét, alaktanát, kultúráját és környezetét, de az embert próbáló feladat megoldása mindenki közül talán a legjobban egy francia szobrászművésznek sikerült.
Élisabeth Daynès élethű modelljeinek tekintete ugyanis olyannyira kifejező, hogy az avatatlan szem azt hihetné, hogy életre keltek őseink.
A művésznő által készített Neander-völgyi és egyéb előemberek szeméről és arcáról a különleges árnyékolótechnika miatt akár érzelmek is leolvashatók. A művek készítése az őskori koponyák alapos tanulmányozásával kezdődik, majd a csontváz 18 meghatározott pontját kiemelve elkészül a szilikon öntőforma a szemekkel és a fogazattal együtt.
Ezen munkafolyamat után immáron szaktudósok felügyeletével történik az alakok kifestése, és így születik meg végeredményként az elképesztően hatásos ősembermodell. Egy-egy karakter elkészítése összesen egy hónapot vesz igénybe.
Daynès úgy gondolja, hogy történelem előtti korban élő emberekkel sokan az agressziót és a brutalitást azonosítják, műveivel éppen ezt a tévhitet igyekszik eloszlatni, és arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy az ember a civilizáció előtt is ember volt.
– Nagyon sok időt töltök a teremtményeimmel, ezért különleges kapcsolat alakul ki közöttünk. A rekonstrukciós folyamat számomra olyan, mint egy szerelmi kapcsolat, így amikor elviszik a szobraimat a kiállítási helyükre, utána mindig hiányérzetem van, és azon aggódom, hogy jól bánnak-e ott velük.