Különleges megfigyelést végez Kapu Tibor az űrben - ez már a Mars-expedícióhoz kell

világűr
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 03. 08:30
Már javában végzi a magyar tudósok kísérleteit a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén a második magyar kutatóűrhajós. Kapu Tibor az Ax-4 küldetésben tervezett 60 tudományos kísérletből 25 elvégzéséért felel – köztük olyanért is, amely a hosszabb távú űrbéli utazások sikerének ágyazhat meg.

Már egy hete a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tartózkodik Kapu Tibor, Magyarország történetének második kutatóűrhajósa. Ahogyan arról korábban a Bors is beszámolt, az asztronauta nem turistaként érkezett az ISS fedélzetére: az Axiom Space Ax-4 missziójának legénysége minden eddiginél több, összesen 60 tudományos kísérlet elvégzését tervezi mikrogravitációs körülmények között. Ezek közül 25 tudományos kísérlet vár Kapu Tiborra – köztük olyan is, amely rendkívül hasznos információkkal szolgálhat az olyan jövőbeli, hosszabb távú űrutazásokhoz, mint amilyen például a Mars expedíciók.

Kapu Tibor ISS
Kapu Tibor (balra) ismét a Nemzetközi Űrállomásról jelentkezett, ahol már a hosszú távú, emberes űrmissziók sikeréért is dolgozik - méghozzá muslicákkal! Fotó: HUNOR - Magyar Űrhajós Program /   Facebook

A Mars meghódítása érdekében is dolgozik Kapu Tibor

A kéthetesre tervezett misszió során a második magyar kutatóűrhajós olyan tudományos kísérleteket végez el, amelyeket magyar egyetemek és kutatóintézetek, illetve vállalatok terveztek. Ezek ráadásul számtalan tudományos területet fednek le.

Az egyik ilyen az úgynevezett DNA-REPAIR kísérlet, ami magyar fordításban a DNS helyreállítását jelenti. Az ennek a kísérletnek a keretében elvégzett vizsgálatok az űrben jelentős mértékű kozmikus sugárzás élettani hatásaira fókuszálnak. 

Ez a terület kiemelten fontos annak tükrében, hogy az emberiség meghódíthassa a Naprendszer, hosszabb távon pedig a világűr más bolygóit is. Ehhez ugyanis tisztában kell lenni a hosszú távú űrküldetések emberi testre gyakorolt hatásaival, illetve a kozmikus sugárzás emberi testre gyakorolt negatív hatásaira is megoldást kell találni. Ebben óriási szerep hárul most Kapu Tiborra, aki a HUNOR – Magyar Űrhajós Program Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben is jelezte, hogy 
 

Sikeresen, életben megérkeztek a DNA-REPAIR kísérlet muslicái a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére!

 

Kapu Tibor az ISS fedélzetén azt vizsgálja most a muslicákon, hogy hogyan és milyen mértékben károsítja az örökítőanyagukat a kozmikus sugárzás.
 

A Föld felszínén a légkör és főleg a Földet körülvevő mágneses mező remekül véd ettől a sugárzástól, de 400 kilométerrel feljebb, ahol a Nemzetközi Űrállomás is kering, ez a kozmikus sugárzás már sokkal károsabb hatást gyakorol az emberi szervezetre

 – ismertette a jövőbe mutató kísérlet hátterét a magyar űrhajós, aki azért dolgozik a muslicákkal, hogy kiderüljön: milyen eszközökkel lehetne védekezni a kozmikus sugárzás káros hatásai ellen?

Márpedig ennek a megválaszolása elengedhetetlen a lényegesen hosszabb, emberes űrexpedíciók sikeressége érdekében, mint amilyen például a Marsot célzó űrmisszió is.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.