Dr. Katona Szandra a TV2 nagysikerű műsorának egyetlen női kereskedőjeként nagy népszerűségnek örvend. De a Kincsvadászok sztárja most még nagyobb hírnévnek örvend, mint a műsor kezdetén, már az egész világsajtót bejárta a gyönyörű műtárgykereskedő és a raktárában lapuló Remény hegedűje.
A Bors napilap írt arról először, hogy a gyönyörű műkincskereskedő, dr. Katona Szandra raktárában többek közt egy felbecsülhetetlen értékű hangszer bújik meg, a Remény hegedűje. A Kincsvadászok sztárjának és a holokauszthoz kötődő hangszernek a története filmbe illő és a műtárgyszakértő bízik is benne, hogy a mozivásznon látja egyszer viszont a Franz Kempa hangszerkészítő remekművét, amely egy véletlen folytán került hozzá, és amelyről kiderült, hogy bizonyíthatóan az egyetlen, amit egy náci haláltáborban készítettek.
Dr. Katona Szandra volt a vendége ma reggel a Retro Rádió reggeli műsorának, ahol a felbecsülhetetlen hegedű sorsáról kérdezték. A Kincsvadászok sztárjáról és a hangszerről ugyanis már több külföldi lap is írt, a történet ugyanis egészen elképesztő, mindenhol a nagy történelmi szenzációjaként emlegetik.
„Csodálatos felkérést kaptunk az Operaháztól, az igazgató Kovács Szilveszter keresett meg a holokauszt áldozataihoz köthető megemlékezésen jó lenne, ha ez a hangszer megszólalhatna” – mesélte Katona Szandra a Bochkor műsorban. „Kicsit izgalommal voltam, mert mintegy négy éve volt, amikor restaurálták a hegedűt és a szakember megszólaltatható állapotba hozta. Mert ugyan a megfelelő körülmények közt tároltuk, de nem tudtam, hogy ténylegesen egy koncertre megfelelő állapotban van-e.”
Szerencsére kiderült, hogy a hangszernek most is gyönyörű hangja van, az illetékes már gyakorol vele. Pénteken pedig a Remény hegedűje megszólal az Operaház előtt 11 órakor, a Schindler listája című film főcímdalát játszva.
A tényleg szinte felbecsülhetetlen értékű hangszer miatt rengeteg megkeresés érkezett Katona Szandrához. A múzeumoktól kezdve az utazási irodáig. Bochkor Gábor arra is kíváncsi volt, mit tenne, ha Elon Musk 40 millió dollárt, vagyis 16 milliárd forintot kínálna érte, a válasz egyértelmű nem volt.
Egészen furcsa felkérések is érkeztek, én eldöntöttem, ez a hangszer nem lesz cirkuszi tárgy! Azt gondolom, majd egy múzeumban fog megpihenni. Műkereskedői szemmel azt gondoltam, hogy egy üveg mögött van a helye… De közben ez egy funkcionálisan használható hangszer, és volt olyan múzeum, aki azt szerette volna, ha náluk lenne a helye és gyakran megszólalna, nagyon nehéz! Én abszolút érzelmi, emocionális vásárló vagyok, ilyen eladó is. Az anyagi szempontból sokkal fontosabb lesz a lélek szava, ami majd segít a döntésben. Azt gondolom, a hangszer is meg fogja mutatni, ahogy eddig is, hogy merre vissza az útja. Én a szívemre fogok hallgatni, és az előtérbe fogom helyezni a hegedű jövőjét!