Celeb

Klapka: mégsem akkora biznisz a dió

ozs

Létrehozva: 2013.09.23.

Eddig csak annyit lehetett hallani Klapka György legendás dióültetvényéről, hogy szuper a termék, és évente tízmilliókat hoz a konyhára. Most azonban kiderült, hogy Klapkának nem biznisz az egymilliárdos dióerdő.

Klapka György is csak igazolni tudja azt a mondást, hogy a diót az ember nem magának ülteti, hanem a gyerekeinek. Pontosan ugyanezt gondolta 18 évvel ezelőtt maga az Aranyember is, amikor elültette az első facsemetéket, hogy majd a gyerekeinek legyen miből élniük.

Ebből az ötletből lett mára egy 41 hektáros dióültetvény, ahol éppen javában folyik a csonthéjas csemege szüretelése. Klapka úr ilyenkor maga is leköltözik az Osli nevű település határában fekvő diósba, és személyesen felügyeli a betakarítást.

– Ilyenkor három héten keresztül el sem mozdulok innen. A gazda szeme hizlalja a jószágot, meg nem árt mindenen rajta tartani a szemem. Sokkal fegyelmezettebben folyik a munka, amikor tudják, hogy itt vagyok – kezdte rögtönzött idegenvezetését az ültetvény szélén felépített házikójánál Klapka.

– Ha nincs szüret, akkor is heti egy alkalommal eljövök ide, és csak gyönyörködöm a fákban. Ez egy csodálatos növény. Amikor belevágtam ebbe az egészbe, akkor csak annyit tudtam a dióról, hogy bejglit ízesítenek vele. Ma már bármelyik professzorral le mernék ülni és elbeszélgetni bármiről, ami a ­dió­val kapcsolatos – mondta az üzletember, majd meglepő dolgot árult el.

– Nekem a dió nem éri meg anyagilag, ez csak a hobbim. Azért is építettem ide a feldolgozóüzem mellé ezt a kis házat fürdőszobával és konyhával, meg ezért fejlesztem ­folya­matosan az eszközparkunkat. Rohadt drága minden, még az idevezető utat is én aszfaltoztattam le 51 millió forintért. ­Eddig egymilliárd forintot fektettem bele, de nem térült még meg ez a pénz. De nem is ­ér­dekel, nem azért csinálom – árulta el a vállalkozásai által milliárdossá lett kereskedő. Pedig, állítja, portékája messzi földön híres a minőségéről: még le sem került minden szem a fáról, de már el is van adva. 

– Nincs konkurenciám a piacon, annyira jó minőségű a dióm. Több országba szállítottam már, de tavaly és idén mind Nápolyba megy. Már minden szem el van adva. Nekem már nincs dióm – jegyezte meg büszke mosollyal, miközben körbemutogatta a jól felszerelt diófeldolgozó üzemét. A hangos munkafolyamatokat túlkiabálva azt is megtudtuk Klapka Györgytől, hogy több olyan masinája is van a fákhoz, amilyen senki másnak nincsen.

– Van egy lándzsa nevű szerkezetem, ami lemegy 20-30 centit a földbe, és meglevegőztetem vele a fák gyökereit. Ilyen gépe senkinek nincs, mert az emberek mindig a lombbal meg a terméssel foglalkoznak, pedig a gyökéren múlik, hogy milyen lesz a termés, milyen lesz minden egyéb. Van itt több olyan szerkezet, amit saját magam terveztem egy mérnök segítségével. A diófelszedő gépemet egy almaszedőből kísérleteztük ki Stuttgartban, ahová vittem több zsák diót, és addig ügyködtünk, míg meg nem alkottuk a diófelszedőt. Azt is megcsináltuk – mondta Klapka György, majd elbúcsúzva tőlünk eltűnt a diófák sűrű ­lomb­er­de­jé­ben.

Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek