Bohóc az űrben
Mindeddig 6 férfi és egy nő dicsekedhet azzal, hogy „civilként” résztvett egy-egy űrutazáson. Fejenként 20-25 millió dollárt fizettek a megpróbáltatásokért, igaz, cserébe nem csupán egy két és félórás retúr űrugrásban, hanem több napos vagy akár hetes kalandban volt részük.
Dennis Tito amerikai üzletember volt az úttörő, 2001. április 28-án lőtték fel, és egy hetet tölthetett a Nemzetközi Ûrállomáson. Õt 2002-ben a számítástechnikai bizniszben érdekelt dél-afrikai milliárdos Mark Shuttleworth, 2005-ben pedig egy kamerákat gyártó cég tulajdonosa, Gregory Olsen követte. Az indulás előtt nem sokkal beteget jelentő japán Daajszuke Enomot helyett még ugyanebben az évben az első űrturista nő is szkafandert öltött: az iráni származású amerikai üzletasszony, Anousheh Ansari. Az ötödik, majd a hetedik űrturista a magyar származású Charles Simonyi, aki 2007 után az idén tavasszal is „odafönt” járt. Végül egy videojátékokból vagyont szerzett üzletember (Richard Garriott) és egy bohóc (!!!) járt civilként az űrben. Utóbbi úriember nem más, mint a kanadai Guy Laliberté, a Cirque du Soleil alapítója.
A Microsoft társalapító nagy üzlete
A magán jellegű űrrepülőgépek területén a 2004-ben bemutatott SpaceShipTwo hozott áttörést, amely akkor öt nap alatt kétszer is biztonságosan megjárta az űr legközelebbi rétegeit. A fejlesztésekért felelős cég tulajdonosa nem más, mint a Microsoft társalapító Paul Allen, aki a siker következtében egyébként hozzájutott az Ansari Alapítvány által korábban felajánlott 10 millió dolláros jutalomhoz is, amellyel nem állami pénzekből finanszírozott űrutazás újítóit díjazzák. A díj nem elhanyagolható, ám mi ez ahhoz a 250-350 millió dollárhoz, amit az első „menetrendszerű űrugró” gép bevezetéséig a projektre ki kell fizetni. Ám az üzlet beindult, amit jól jelez, hogy a szektor Boeingjének is tartott Spaceship Companyhoz immár 12 magán űrrepülőgépre futott be megrendelés.
A jegyek elővételben elkeltekA nagy álom beteljesül!H-TOMMY