10 tévhit a szexről – amit a felnőttek még mindig elhisznek – 2. rész

10 tévhit a szexről – amit a felnőttek még mindig elhisznek – 2. rész

előjáték
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 09. 20:04
Bár a szexről való tudásunk sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, vannak tévhitek, melyekben az emberek jó része még mindig hisz. Mik ezek és mi az igazság?

Az orgazmustól a kikötözős szexig

Bár a szexről való tudásunk sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, vannak tévhitek, melyekben az emberek jó része még mindig hisz. Mik ezek és mi az igazság?

Az olyan témák, mint az orgazmus, a maszturbáció, az orális szex és a pornó a mai napig zavarba tudják hozni az embereket. Okolható ezért a nem megfelelő felvilágosítás, az elavult kulturális vagy vallási meggyőződések, a pornó vagy puszta tudatlanság, de tény, hogy igen sok felnőtt ma is meghökkentően tájékozatlannak tűnik és számos tévhit kering a szexről. Szexuálterapeuták, szexológusok és oktatók most rávilágítanak arra, milyen tévhitek is ezek.

Cikkünk első részében az első 5-öt vettük górcső alá. Lássuk most a többit is.

  1. Tévhit: a nőket nem érdekli annyira az orgazmus, mint a férfiakat.

Valóság: az „orgazmusrés” valóban valós a két nem között. Egy 2017-es felmérés, mely 52 ezer, különböző szexuális identitásokkal rendelkező felnőttel készült, azt mutatta, hogy a heteroszexuális nők többsége kevésbé él át orgazmust az aktus közben, mint bármely másik csoport.  Az „általában” vagy „mindig” válasz csupán 65 százalékos volt. Összehasonlításképpen a szám 95 százalék a férfiak, 89 százalék a meleg férfiak és 86 százalék a leszbikus nők körében.

Ennek oka azonban nem az, hogy ezek a nők nem akarnak orgazmust. A sikertelenséghez több dolog hozzájárulhat: az előjáték hiánya, a klitorisz stimulálásának hiánya (melyre a legtöbb nőnek szüksége van az orgazmus eléréséhez), vagy pedig a nem megfelelő kommunikáció a partnerrel az igényeket illetően. Nem említendő az, hogy olyan társadalomban élünk, amely a férfiak élvezetét előtérbe helyezi a nőkével szemben. Számos nő panaszkodik az orgazmus hiányára a szexuálpszichológusok szerint. S bár a női orgazmus megfoghatatlanabb – főleg, hogy a behatolás során a csikló közvetlenül nincs izgatva – sok nő úgy érzi, hogy nincs mindig orgazmusa. A férfinak kell törekednie arra, hogy legyen.

  1. Tévhit: a szex csak akkor jó, ha orgazmussal végződik.

Valóság: az orgazmus valóban eufórikus élmény lehet, ám nem ez az egyetlen élvezhető dolog a szeretkezésben. Még ha nem is érik el az orgazmust, a szex nagyon jó lehet mindkét ember számára. A szeretkezés ugyanis több „dimenzióban” működik, túlmutat a fizikai sajátosságokon. A szex spirituális és érzelmileg gyógyító hatásától sokan eltekintenek, pedig érdemes vele foglalkozni.

  1. Tévhit: a férfiak, akik anális szexről fantáziálnak, melegek.

Valóság: az emberek bármely csoportból – lehet az illető heteroszexuális, homo-, biszexuális vagy leszbikus – élvezhetik az anális szexet anélkül, hogy valamilyen szexuális identitást húznának rájuk. A szexuális viselkedés nem árulkodik arról, ki milyen beállítottságú. Ezen tévhit eredete onnan származik, hogy bizonyos viselkedések azonosak az identitással. Hogy mi hoz izgalomba bennünket, az teljesen egyénfüggő.

  1. Tévhit: a pornó nézése erekciós diszfunkciót okoz a fiatal férfiaknál.

Valóság: számos, pornóellenes hisztéria létezik ma már a kultúránkban, s igazság szerint több férfi maszturbál a pornóra, mint korábban. Ez azonban nem elegendő adat ahhoz, hogy azt állítsuk: a pornó megzavarja az erekciót.

Az erekciós diszfunkció fizikai vagy pszichológiai probléma lehet, s a fiatal férfiaknál általában az utóbbi fordul elő. Amikor ez megtörténik, sokan hiszik, hogy a gond oka talán a sok pornónézés, a szorongást pedig csak alátámasztja a pornóellenes média, mi több, azt sugallja, hogy függővé válhat az ember. Pedig a probléma a legtöbb esetben szorongás, a tapasztalat hiánya, traumatikus emlék, magabiztosság vagy önbecsülés hiánya, vagy akár a túl nagy nyomás. Az is gond lehet, ha valaki a pornóban szereplő férfiakkal hasonlítja össze magát. A pornó kerülése viszont nem szünteti meg a szorongást – célszerűbb szakemberrel beszélni a probléma gyökeréről.

  1. Tévhit: a kikötözés és hasonló játékok abnormalitásra, szexuálisan deviáns viselkedésre utalnak.

Valóság: manapság többen látták a Szürke 50 árnyalata című filmet, ezért a kikötözés és egyéb szexuális játékok immár nyilvánosságot is kaptak. A verés, a szerepjáték és a kikötözés csupán egyfajta szexuális aktivitásnak számít, mely eltér a hagyományos vágyaktól. Mivel azonban manapság sokkal elterjedtebb, mint korábban, egyre kevésbé szégyellik az emberek. Nemcsak több ilyen személy van, nem kevesen igyekeznek is ilyen elemekkel feldobni a szexuális életüket – vélik a szakemberek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.