Aktuális

Strandfertőzések: Még a zuhanyzóban se vegye le a papucsot!

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.06.06.

<p>Nem csak azért kell a strandon papucsot hordani, hogy ne csússzunk el. Számos kórokozó leselkedik ránk még a legnépszerűbb fürdőkben is. Hogyan védekezhetünk ellenük?</p>

Hazaérve könnyű azt mondani, hogy mások miatt kaptunk el betegségeket a strandon, pedig vannak olyan esetek, amikor mi magunk is hibásak va­gyunk. Jó pár módon elkaphatók a „nyári” fertőzések, például a gomba – ezt ismerik a legtöbben. A víz is terjeszti a kórokozókat, de úgy is megfertőződhetünk, ha beszívjuk a párát vagy véletlenül vizet nyelünk. Az ember azt hinné, hogy az agyonklórozott medencékben és azok környékén nem vagyunk ilyesfajta veszélynek kitéve, az Orvosi Továbbképző Szemle szerint azonban hiába a sok vegyszer, vannak olyan mikroorganizmusok, amelyek jól tűrik ezt a közeget is, és nem pusztulnak el. Ráadásul a melegben gyorsabban is szapo­rodnak. 

Vizet nyelnek

A gyerekekre különösen oda kell figyelni, mert általában ők töltik el a legtöbb időt a medencében, és akaratlanul vizet is nyelnek játék közben. A szakemberek szerint a várandósok és a gyengébb immunrendszerűek ez esetben nem baj, ha túlzásba viszik az óvatosságot, a különböző gombás fertőzések mellett ugyanis komolyabb betegségeket is szerezhetünk, amiket az emberek hurcolnak be a vízbe. 

Gyakori fertőzés

A kórokozók igen sokfélék le­hetnek, a mi éghajlatunkon az egyik leggyakoribb a kólibaktérium. Strandolás után gyomor- és bélrendszeri panaszokat okoz: hányingert, há­nyást, hasmenést és hasi fájdalmat. Ez idő alatt sok folyadékot kell inni, probiotikumot kell szedni, hogy helyrerázódjon a bélflóra, és nem elhagyható a diéta sem. A doktorok azt mondják, ha két napnál hosszabb ideig tart a rosszullét, akkor keressék fel őket, mert vényköteles gyógyszerre lesz szükség. 

Gombával ne!

– Akinek például köröm- vagy lábgombája van, inkább kerülje a fürdőzést, mert így másokat is megfertőzhet – kezdte dr. Komáromi Zoltán háziorvos. – Ennél már csak az a rosszabb, amikor egy felnőtt hosszú ideig áll a gyerekmedencében, ilyenkor ugyanis a gyerekek is elkaphatják a betegségeket a lábról – figyelmeztetett.

Veszélyes az ülőke

A vécére soha ne üljünk rá, mert az ülőke folyamatosan vízben ázik, a baktériumok gyorsabban elszaporodnak rajta. 

Előtte, utána zuhany

Ön is kikerüli a lábmosót? Rosszul teszi! Ezzel az aprósággal nemcsak a koszt mossuk le, hanem a fertőzés lehetőségét is csökkentjük ugyanúgy, ahogyan a tusolással is. Utóbbit a vízbe merülés előtt és után is jobb használni. 

Felázik a védőréteg

Fürdőzés után gyakori tünet a bőrviszketés, amit sokan csak a víz szárító hatásának tulajdonítanak. Emögött azonban gyakran bőrgyulladás áll, amit a fürdővízbe jutott és elszaporodott mikroorganizmusok, vagy éppen a vízhez adott fertőtlenítőszerek okoznak. Nehezíti a helyzetet az is, hogy a bőr a napégés és a felázás miatt egyébként is érzékenyebb a fertőzésekre. A hosszú pancsolás alatt a víz leoldja a bőr felszínén lévő védőréteget, így egyenes az út a kórokozóknak. 

Vannak, akik viszont a vegyszereket nem bírják. Attól is viszkethet, kiszáradhat a bőr. Ha strandolás után gyakran tapasztalja ezt, irány a bőrgyógyász!

Mezítláb  egyáltalán ne!

A háziorvos szerint nem úri huncutság a papucs viselete a strandok egész területén, mert pél­dául a tusolóban tudjuk összeszedni az úgynevezett uszodaszemölcsöt. 

Középfülgyulladás

Anya, fáj a fülem! – panaszolja sok kisgyerek napokkal a strandolás után. A kicsiknek ez a leggyakoribb „strandbetegsége”. Meglepő, de sokszor nem azért fordul elő, mert a pancsolás alatt sok víz megy a fülbe, hanem mert lenyelik a vizet, így fertőződhet az orrgarati mandulájuk, és ez vezethet a középfülgyulladás kialakulásához. Erre mindenképpen antibiotikumos kezelés kell.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek