Aktuális

Oszkár és barátai a stressztől alszanak mélyen

Bors

Létrehozva: 2017.10.26.

A kutyáknak hasonló az alvásigényük, mint a gazdáik­nak, de van egy különbség: stressz esetében az ember ébren marad, az eb pedig hamar elalszik – eredményezte egy magyar kutatás. A rendhagyó kísérletben tizenhat eb vett részt, volt köztük golden retriever, labrador, juhászkutya és Jack Russell-terrier.

A kutatás vezetője, Vargáné Kiss Anna elmondta: sok a hasonlóság, de számos különbség is van a kutyák és az embe­rek alvási szokásai között. A ku­tatásban részt vevő Oszkár és barátai, Frakk, Füles, Zebulon, Kenny tapasztalatai következnek.

Álmukban is játszanak

Az álmokban is hasonlítunk a kutyákra, na persze nem tartalmilag. De ahogy az ember, úgy az ebek is a napi rutinjaikat dolgozzák fel álmukban. Vagyis többnyire arról álmodnak, hogy önfeledten játszanak. Ősellenségeikkel, a macskákkal szemben náluk sokkal erősebb a gazdifüggés, így az álmaik többségében a gazdi is jelen van.

– A kutatás során a kutyáknak elalvás előtt adtunk vagy egy pozitív vagy egy negatív ingert. Az egyik csoporttal hat percet töltött a gazdája, háborús játékot játszottak, dédelgette, beszélt a kedvencéhez. Míg a másik csoport kutyáit kikötötték az ajtóhoz és a gazdájuk pedig nem nézett rájuk közben. Ezután egy kutató belépett a szobába, ránézett a kutyára, de nem mondott neki semmit. Az eredmény meglepő, mert azok a kutyák, akiknek egy negatív inger után kellett lefeküdniük, nagyon hamar el­aludtak – körülbelül tíz perc alatt –, ellentétben azokkal a társaikkal, akik pozitív megerősítést kaptak. Az embernél, ugye, ez pont fordítva van, ha stressz ér minket, többnyire nehezebben alszunk el, forgolódunk, gondolkodunk. Úgy gondoljuk, a kutyák­nál ez valamilyen védekezési mechanizmus, kizárja a külvilágot.  Emellett a mély alvásuk viszont csak negyven-ötven perc volt egy óra helyett. Fontos hozzátenni, hogy ezek rövid ingerek, nem tartós stressz – mondta a Borsnak Vargáné Anna, a Ma­gyar Tudományos Akadémia munkatársa.

A kutatás során az is kiderült, hogy a kutyák és az embe­rek REM-fázisai is hosszabbak. Ez az a szakasz, amikor álmodunk, a szem gyors mozgást végez, az agyunk pedig nagyon aktív. Ebben a szakaszban dolgozzuk fel az érzelmeinket is. Úgy tűnik, ebben nem is nagyon különbözünk kedvenceinktől.

Az is kiderült, ha a ku­tyákat tartósan éri stressz, és emiatt kevesebb a mélyalvási fázisuk – amikor az egész szervezet pi­hen –, az akadályozza az emlékeik megszilárdását, illetve az érzelmeik feldolgozása is nehézkesebb. Sőt előfordulhat, hogy agresszívabbá válnak a kialvatlanságtól. Ebben az emberek sem különböznek igazán.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek