Aktuális

Problémák: veszélyben az űrszonda

Bors

Létrehozva: 2014.11.14.

Bár a Rosetta űrszonda leszállóegysége szerdán este elérte a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstököst, a landolás nem volt teljesen zökkenőmentes, és további problémák is várhatók.

Óriási lépést tett az emberiség szerdán kora este a világegyetem keletkezésének megismerése felé: több mint tízévnyi utazás után a Rosetta űrszonda Philae nevű egysége leszállt a 67/P Csurjumov–Geraszimenko üstökösön. Azóta kiderült, hogy a landolás egyáltalán nem volt zökke­nőmentes, sőt, a szonda jövője is veszélyben lehet.

Az Euró­pai Űrügynökség bejelentette, hogy a műszerek adatai szerint három leszállás történhetett, 16.33-kor, 18.26-kor és 18.33-kor. Ennek oka, hogy a két helyzetrögzítő horgony nem oldódott ki, és nem működött a fúvóka, amelynek a landoláskor kellett volna megakadályoznia a Philae visszapattanását a felszínről.

Az üstökösről készült első képek még nagyobb problémáról árulkodnak, a leszállóegység vagy az oldalán landolt vagy mélyedésbe esett, és egyik része árnyékban van. Ez pedig végzetes lehet, mert a Philae energiaellátását részben napenergia biztosítja.

– Ha megnézik a képeket, látszik, hogy a Philae egy kő mellett támaszkodik. Őszintén szólva ötletünk sincs, mi a pontos pozíciója, mivel nem láttuk még az összes felvételt, amit készített. Lehetséges, hogy egy barlangba szorult. Folyamatosan kapunk róla adatokat és képeket, a műszerek hibátlanul működnek – nyilatkozta Paolo Ferri, az ESA darmstadti irányítóközpontjának vezetője. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek