Aktuális

Rémlényekkel osztjuk meg az otthonunkat

Huszti, Bencze

Létrehozva: 2014.08.06.

A szeszélyes trópusi idő miatt a háztartásokat ellepték a kártevők. Idén a poloska a leggyakoribb, de riadalmat okoznak a pókok és a rágcsálók is. A szakértők elárulják a kártevőűző praktikákat.

Kenyéren mászó hangyák, fürdőn átspurizó csótányok, fertőző patkányok – sajnos egyik sem ismeretlen a háztartásokban. Legyen akár panellakás, akár kertes ház, a kártevők és potyázók beköltöznek. Bár a legtöbben a csótányoktól undorodnak, közel sem az a legidegesítőbb lakótárs. Az egyik fővárosi lakótelepi ház gondnoka lapunknak inkább a poloskákra panaszkodott.

– Ezek az új bútorokkal is behurcolhatók. Az irtásukat mindenkinek magának kell megoldania, mert ahol nincs, ott nem akarnak beszállni a költségekbe. Csótány is van, de nem a szeméttárolókból másznak szét, mert ott rendszeresen irtom. A lakásokban bújnak meg. Sajnos a lakók húsz százaléka nem engedi be a szakembert. Patkány szerencsére nincs, de egér néha feltűnik, és a házat borító hungarocell alatt a legmagasabban lévő lakásokig is feljut.

– Az ágyi poloska miatt egész évben hívnak minket – erősítette meg a gondnok tapasztalatát Garajszki Ágnes, a kártevőirtásra szakosodott Agro-hydro Bt. tanácsadója. – Míg a hangyát ki lehet irtani, addig az ágyi poloskát önerőből lehetetlen felszámolni, sőt néha kétszer is kell irtani, ugyanis az EU-ba való belépéskor a hatékonyabb szereket visszavonták, a mostaniak pedig elsőre sokszor kevésnek bizonyulnak. A bolha esetében is megpróbálkozhatunk magunk, de ehhez nagy mennyiségű szer szükséges – magyarázza. Hozzáteszi: a szezonális gondot a darazsak okozzák.

– Idén a meleg miatt szeptemberig, de akár október elejéig is tart a darázsszezon, rengeteg sürgős helyzetet kell megoldanunk. Rejtett helyen élnek, sokszor csak a bemeneteli lyukat látják, amelyet sokan purhabbal eldugaszolnak. Ez a legrosszabb, amit tehetnek, mivel a darazsak ilyenkor – kiutat keresve – a lakótérbe áramlanak.

A csótány is rengeteg bosszúság forrása. – Ha behurcolunk egy példányt, akkor talán egy csótánycsapdával megoldható a helyzet, ellenben azonnal reagálnunk kell, mert gyorsan szaporodnak, hamar terjednek, és akkor már csak a kártevőirtó tud segíteni. Sajnos igaz rájuk, ami a poloskára is: vannak fertőzött tömbházak, ahol lehetetlen kiirtani. Elég egy gyűjtögető életmódot folytató lakó vagy egy-egy koszos, elhanyagolt lakás, és kialakul az úgynevezett pingpongfertőzés, azaz egymásnak adogatják a kártevőket, hiába irtanak az egyik helyen.

Az sem mindegy, kit hívunk irtani, ugyanis vannak, akik átverik a gyanútlan megrendelőket.
– Sokan pár ezer forintos árral csöngetnek be csótány- vagy poloskairtást ajánlva. Ez gyanús, ugyanis a szer többe kerül. Ilyenkor általában növényvédő szert fecskendeznek szét a lakásban, amelyek az állat ellen haszontalanok, de az embernek árthatnak is. Minden szakképesített kártevőirtónak van ezt igazoló kis kártyája, ezt feltétlenül kérjük el attól, aki hívatlanul kínál szolgáltatást – figyelmeztet.  

Körültekintéssel megelőzhető

  • Vigyázzunk a kidobott, másodkézből szerzett bútorokkal, mert fertőzők lehetnek!

  • A használtan beszerzett kisebb bútorokat tegyük egy szemeteszsákba, amelyen nincs szakadás, zárjuk le és tartsuk ott pár napig. A poloskának ugyanis nincs rágószerve, képtelen kiszabadulni.

  • A másodkézből vett nagyobb bútorokat lehetőleg fél évig tároljuk hideg helyen. Ha nem tud táplálkozni a poloska, éhen pusztul.

  • Figyeljük a bőrünket: ha apró, szúnyogcsípésszerű sebhelyet, apró pöttyöket, az ágyunkon lárvákat vagy fekete pöttyöket, esetleg bogártetemet találunk, forduljunk rovarirtóhoz. 

Miló Viki megrémült

Még egy kemény bokszolót is képesek megijeszteni a velünk élő hívatlan állatok.
– Lementem kidobni a szemetet, amikor megláttam egy pókot. Hasonlított a madárpókhoz – mesélte lapunknak Miló Viki. – Másnap láttam a kiírást, amely arra szólít fel, hogy aki elengedte a madárpókját, az vigye vissza. Ekkor már megijedtünk, hiszen a darázscsípésre is allergiás vagyok, a házban több kisgyerek is lakik, és a két kiskutyámat is féltem. Végül befogták az állatokat: kettőt is találtak.

– Azt mondták, lehet madárpók, de kistestű. Ez nem jó hír, ugyanis hozzátették: fiatal pókok lehettek, akiket az anyjuk a hátán hord, így jóval több is sétálgathat itt, és az anyával is összetalálkozhatunk. Átnézték a lakást, és a szakember pókcsapdát is letett.  


Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek