Test és lélek

Tények és tévhitek az örök ifjúságról

Bors

Létrehozva: 2014.07.14.

Az emberiség elöregedőben van. Míg 1960-ban a fejlett országokban a várható élettartam 72 év volt a nőknél, illetve 67 a férfiaknál, addig ma a nők átlagosan 83, a férfiak 77 éves korukig élnek. A legfrissebb tanulmányokból kiderül, hogyan maradhatnak fiatalok, és melyek azok az állítólagos csodaszerek, melyek nem segítenek semmit. Íme, az aktuális javaslatok!

AMI HASZNÁL

Tény, hogy csak az marad egészséges, aki rendszeresen mozog. Csakhogy 65 éves kor fölött már szinte alig sportolnak az emberek. Százból mindössze 16 férfi, illetve 13 nő él aktív sportéletet. Nagyon fontos, hogy sportoljanak minél tovább – öregkorban is. Már a rendszeres tempós séta is véd a betegségek ellen.

Általánosságban érvényes, hogy többet használ rövid ideig gyors léptekkel gyalogolni, mint hosszan lassú
tempóban.

ALAPSZABÁLY: Mozogjanak hetente legalább három nap 30-40 percet közepes intenzitással. Nem kell persze kilehelni a lelküket, de nem árt kicsit megizzadni sem.

FIGYELEM! Az életkoruk előrehaladtával különösen fontos az izomzat megőrzése. Járjanak tehát fitneszstúdióba! Aztán továbbra is gyalogoljanak fel lépcsőn az emeletre, cipeljék a bevásárlószatyrot és nyugodtan emelgessenek könnyebb terheket! Ám ami szintén nagyon fontos: sose vigyék túlzásba!

TÁPLÁLKOZÁS: Tény, ha egészségesen szeretnének megöregedni, ahhoz a krétai földművesek étkezési szokásai az ideálisak – ott él ugyanis arányában a legtöbb százéves ember Európában. Ennek alapja roppant egyszerű: a földközi-tengeri koszt.

Ezt tartalmazza:

Vörösbor: Antioxidatív hatóanyagai, köztük a resveratrol és az anthocyane egyaránt védik a szívet – ám csak mértékkel fogyasztva. Nők napi egy decinél, míg a férfiak 2-2,5 decinél ne igyanak többet.

Dió, mogyoró: Mindenekelőtt a dióban található a legtöbb egészséges zsírsav (például omega3) – ami csökkenti a káros koleszterint. Csakhogy a mogyoró nem éppen karcsúsító eledel, ezért csak más zsiradékok helyettesítésére használják.

Zöld tea: Napi háromnál több csésze fogyasztása jelentősen csökkenti a szívinfarktus és a szélütés kockázatát – ám a peszticidek miatt inkább bio-teát igyanak.

Zsíros halak: A makréla, a lazac, a tonhal és a hering sok omega3 zsírsavat tartalmaznak – ami csökkenti a vérnyomást, a vér zsírszintjét és a vér hajlamát a rögök képzésére, ami védelmet nyújt például a szívinfarktus ellen.

Kalcium: A csontok legfontosabb építőanyaga. A tejtermékekben, főképp a sajtokban található belőle a legtöbb. Aki nem szereti őket, a patikákban vásárolhat kalciumkészítményeket.

Tény ugyanakkor, hogy az öregedés elleni legjobb védelem a bőr kímélése és ápolása!

Ezért szívleljék meg: az A-vitaminsavat tartalmazó bőrápoló tejek és krémek igazolhatóan segítenek a bőr megjelenésének javításában.

Bár a szemcsés összetételű mechanikus bőrradírok rövid távon felfrissítik a bőrt, nincs tartós fiatalító hatásuk. Ez csak a vegyszeres bőrradírozással érhető el, melynek során az orvos savakkal kezeli a bőrt (nem olcsó, 15 ezer forintba is kerülhet). Eközben új fedőréteg alakul ki, mely frissebbnek és simábbnak néz ki.

Figyelem: Még egyáltalán nem bizonyított, hogy a reklámokban sokat látott hyaluronsavas készítményektől jobban néz-e ki a korosodó emberek bőre.

Kerüljék a napfürdőzést és a szoláriumot! Áprilistól októberig mindennap kenjék be bőrüket napvédő krémmel, melyet legjobb, ha kozmetikustól szereznek be. Hagyjanak fel a dohányzással! A csökkenő vérnyomás és a káros anyagok koktélja maga a stressz a bőr számára!

 

AMIK NEM SEGÍTENEK

TÖBBLÉPCSŐS OXIGÉNTERÁPIA: Célja a vér oxigénfelvételének a javítása. A terápia azonban – többi közt a német Bild szakcikke szerint – nem segít sem a betegségek megelőzésében, sem a fiatalság megőrzésében.

NÖVEKEDÉSI HORMONOK: Nem javítják sem a test teljesítőképességét, sem a tüdőfunkciót, sem a szellemi éberséget. Ezzel ellentétben izom- és ízületi fájdalmak, ödémák (vízlerakódások), idegrendszeri zavarok (bizsergés a kezekben és a lábakban), emelkedő vérnyomás lehetnek a következményei.

NÖVÉNYI HORMONOK: Tőlük várják sokan a védelmet például a mellrák ellen is. Ám ez sem bizonyított. Ezzel ellentétben a táplálékkiegészítőkként fogyasztott koncentrátumok egyrészt igen drágák, másrészt inkább fokozzák a mellrák kockázatát. Tehát el a kezekkel tőlük!

GINSZENGKÉSZÍTMÉNYEK: Állítólag hosszú életet biztosítanak, ám különböző tanulmányok szerint a gyökér e tekintetben semmit sem ér.

SEJTTERÁPIÁK: Lényege az elöregedett sejtek fiatalokkal történő helyettesítése – sajnos egyetlen tanulmány sem támasztja alá az eljárás hatékonyságát. Sőt igen magasak a kockázatai (például kilökődéses reakciók).

TESZTOSZTERONKEZELÉS: Vissza kéne adnia a fiatalságot, ám ugyan hatására nő a zsírmentes testtömeg, az izomerő javulása nem párosul hozzá. Ráadásul sokféle nemkívánatos mellékhatása is van, például a diabéteszveszély. Egy aktuális kísérletsorozatot például nemrég súlyos szív-érrendszeri problémák jelentkezése miatt meg is kellett szakítani.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek