Brutális körülmények között jutottak a csúcsra

T. R.

Létrehozva: 2014.05.28.

Több mint 1700 nevező, 34 fok, 1014 méter – ez a három szám jellemezte a 17. Kékes Csúcsfutást. Ennek során ki első alkalommal, ki pedig már tizenhetedszerre indult el Mátrafüredről, hogy megtegye a 671 méteres szintkülönbséggel terhelt 11,6 kilométeres utat – egészen a Kékesig, hogy ott aztán boldogan fotózkodjon a csúcskőnél.

A csúcstámadásnak több érdekessége is akadt. Például mindjárt maga a rajt, hiszen a hivatalos rajtidőpont előtt a mezőny legidősebb indulója, a 79 éves Fehér Károly indulhatott el az útra, hogy őt külön is megünnepelhessék. Pontosan 12 óra 40 perckor elindult a Suhanj! alapítvány külön kis csapata. A kékbe öltözött 14 futó 7 kerekesszékes, futószékes sérült kisgyereket tolva, illetve kísérve rajtolt, minden bizonnyal hatalmas élményt szerezve a székekben ülő mosolygós kislányoknak és kisfiúknak.

Háromnegyed egykor aztán elrajtolt a mezőny. 11 embernek különösen érdekes volt a Kékes Csúcsfutás, ugyanis az esemény 15. jubileuma alkalmából 2012-ben a szervező BSI megalapította a Kékes Csúcsfutók Klubját, amely klubnak tagja lehet minden olyan futó, aki 15 alkalommal teljesítette a Kékes Csúcsfutást. Nos, idén az említett 11 futó volt, aki eddigi 14 teljesítésével esélyes lehetett a klubtagságra – és őket mind név szerint üdvözölhették a szurkolók a rajtnál. Rajtuk kívül egyébként 19 ember eddig minden alkalommal benevezett és fel is futott a csúcshoz, újabb 4 futó pedig csak egy alkalommal hiányzott.

Talán a szokatlanul meleg idő okozta, hogy az eddigi pályacsúcstól elmaradtak a legjobb eredmények, de így is szenzációs idővel ért fel a verseny első három helyezett női és férfi futója – a női győztes, a 43 éves Merényi Tímea Krisztina 51:39 percet teljesített, a férfi győztes, a 30 esztendős Bogos Tamás 47:59-cel ért célba.

A mögöttük érkező 1700 futó pedig ugyancsak szenzációs kedvvel és boldogan támadta meg az utolsó meredek emelkedő után a célt jelentő csúcskövet. Órákig tartott, míg mindenkiről elkészült a dicsőséget és győzelmet jelentő fotó róla és a nemzeti színű kőről az ország tetején.

Az csak külön érdekessége volt a napnak, hogy számos futó lefele is megtette a távot futva, tapsolva és szurkolva a még felfelé tartóknak.