Aktuális

Minden etetéssel mérgezzük a kisgyerekeinket!

Balajti Péter

Létrehozva: 2014.02.25.

Egészen elképesztő összetevőket találhatunk az élelmiszerekben, a kozmetikumokban és használati tárgyakban, még azokban is, amelyeket kifejezetten gyerekeknek kínálnak. A Bors a „vegyi támadást” járta körül.

A tudósok szerint kémiai hatások miatt ma már többen halnak meg a világon, mint bakteriális fertőzések következtében. Hihetetlen mértékű vegyi szennyezésben élünk, az emberi szervezetre hosszú távon gyakorolt hatásairól viszont keveset tudunk. A szülők persze igyekeznek megvédeni a gyerekeket a káros élelmiszerektől, kozmetikumoktól vagy éppen játékoktól, a jelek szerint mindhiába…

 

Egyre több kicsinél találnak epekövet

Béky László természetgyógyász sokkoló felvetéssel indít:
– Már a méhen belül is toxikus hatások érik a születendő gyermeket. Az Európai Unióban és az Egyesült Államokban végzett vizsgálatok szerint a magzati köldökvérben és az anyatejben is mintegy 50–100 féle mérgező vegyület található. Aztán tovább folytatódik gyermekeink mérgezése a nem természetes eredetű kozmetikumokkal, pelenkákkal, bébiruhákkal, nem beszélve a műtáplálékokban lévő adalékanyagok sokaságával – mondja a természetgyógyász.

–Mindezek miatt a kisgyermek szervezetének belső összhangja hamar felborul. Gyulladásos, ekcémás bőr a térd- és könyökhajlatban, kipirult popsi: mind-mind jele lehet a káros kémiai hatásoknak. Sajnos az a gyakorlat, hogy nem az okot keresik meg, hanem a tünetet mismásolják el nyugtatószerekkel, különféle kenőcsökkel, amelyekbe nem átallanak szteroidot is tenni. Ezek után ne csodálkozzunk, hogy egyes betegségek, amelyek néhány évtizede időskori problémának számítottak, most már újszülötteken, csecsemőkön és kisgyermekeken is előfordulnak! Gondolok itt különféle bélgyulladásokra, allergiás megbetegedésekre, egyéb belgyógyászati betegségekre. Döbbenetes sok például a csecsemőkori epekő vagy a kisgyermekkori II-es típusú cukorbetegség is.

 

Kieszik a kalciumot a pici szervezetéből

„Esetleges aktivitási és koncentrációs zavarokat idézhet elő gyermekeknél. Nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat” – olvashatóak a figyelmeztető feliratok, igaz, csak a termék hátulján, aztán vagy észreveszi a szülő, vagy nem. Az úgynevezett azoszínezékeket tartalmazó élelmiszeripari termékeken törvényi előírás szerint fel kell tüntetni, hogy hiperaktivitást okozhatnak. Ezek a mesterséges színezőanyagok többféle néven szerepelhetnek az összetevők között.

– Szerencsére egyre több gyártó cseréli le ezeket a mesterséges színezékeket természetesekre. Ugyanakkor a cukrászok előszeretettel használják ezeket a színezőanyagokat, mert könnyű velük dolgozni – mondja dr. Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszervegyésze. A szakember óvatosságra inti a gyerekeiket előszeretettel light termékekkel tápláló szülőket is:

– Nem szerencsés édesítőszerekkel tömni a gyereket. Az olyan termékekre, amelyek például aszpartámot vagy maltitot tartalmaznak, rá kell írni, hogy nagyobb mennyiségben hasmenést okozhatnak. Én például inkább száz százalékos gyümölcslevet vásárolok, majd fele arányban felöntöm vízzel, mintsem 12 százalékos, hozzáadott cukorral vagy édesítőszerrel készült gyümölcsitallal kínáljam az unokáimat. Ez a megoldás nem csak egészségesebb, gazdaságosabb is – példálózik, majd rátér az üdítők veszélyére:

– A kólaféléket citromsav helyett foszforsavval savanyítják, az pedig „kieszi” a kalciumot a szervezetből. Így, aki tartósan kólát fogyaszt, az jó eséllyel 40–50 éves korára csontritkulással küzdhet. Az energiaitalnak pedig már a neve is becsapós, hiszen nem energiát ad, hanem egy csomó koffeint, ami szívritmuszavart okozhat. Nem is ajánlják gyerekeknek, de még terhes nőknek sem – figyelmeztet.

Dr. Dömölki Lívia élelmiszervegyész az engergiaitalokat sem ajánlja a fiataloknak (Fotó: MTI)

 

A szakember szerint az ízfokozóként használt nátrium-glutamáttal is érdemes csínján bánni: – Hozzászokva egy idő után íztelennek érezheti az ember a valódi, természetes ízeket. Ráadásul sokan egy-egy termék összetevőinél csak a sómennyiséget figyelik, holott ezzel az ízfokozóval is növeljük a nátriumbevitelt, ami magas vérnyomáshoz vezethet. Apropó sós ízek! Húsvét kapcsán a sóval érlelt sonkákat, húsokat keressük! A gyorspácolt hústermékekbe ugyanis nitrites sókeveréket fecskendeznek, a nitrittúlfogyasztás pedig mérgezést okozhat – hangsúlyozza a szakember.

 

Növényvédő marad a gyümölcsökben

Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint nem is gondolnánk, mennyi ellentmondásba futhatunk: – Komoly problémát jelentenek a fejlődési rendellenességet okozó, sőt, rákkeltéssel gyanúsított, PVC-lágyító ftalátok, amik a bőrön keresztül felszívódnak, illetve a lakás porával együtt kerülhetnek a szervezetbe. Hormonrendszer-károsítók, illetve egyes rákkeltőlistákon is szerepelnek, nem véletlenül tiltották be a gyerekjátékokban. Ugyanakkor a gyerekek ugyanúgy találkozhatnak vele a PVC-terítőkön, a PVC-padlón, a ruhadíszítő matricán és a gyerekpapucson meg az összes puha kábelbevonaton.

– Néhány éve a Biszfenol-A tartalmú cumisüvegeket száműzték tiltólistára. Erről a vegyi anyagról kimutatták, hogy egészen kis mennyiségben is képes komolyan beavatkozni a gyermek fejlődésébe: a nemzőképtelenségtől kezdve a cukorbetegségen, korai menstruáción át az asztmáig sok problémát okozhat. Ugyanakkor ez az anyag megtalálható a műanyag ételtárolókban vagy a bankkártyás fizetésnél kapott hőnyomott papírokban is – mondja Simon.

Már a zöldség sem az, aminek látszik... Régebben egyféle növényvédőszert lehetett kimutatni belőlük, manapság 4–5 vegyszert is használnak. (Fotó: Thinkstock)

 

A zöldségek és gyümölcsök valódi vitaminforrásnak számítanak, jó esetben…

– A zöldségek és gyümölcsök csaknem felén vegyianyag-maradékok mutathatóak ki. Általában határérték alatti mennyiséget találtak, ám mostanában nem egy, hanem gyakran öt-hat-hét féle növényvédő szerrel is kezelik őket. Külön-külön határérték alatt vannak, együttesen viszont már jó eséllyel károsak lehetnek. A biozöldségekkel és -gyümölcsökkel kivédhető ez a veszély – ajánl megoldást a problémára a szakértő. Persze a biogyümölcs sokkal drágább.

Biszfenol, ftalátok, azoszínezékek. Még megjegyezni sem könnyű őket, nemhogy védekezni ellenük…

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek