Ki gondolta volna, hogy a fizetős egészségüggyel működő Svájcban is többet dugnak az orvosok zsebébe, mint nálunk? A WHO (Egészségügyi Világszervezet) azt vizsgálta, hogy jövedelmük hány százalékát adják egyes országok lakói paraszolvenciaként?
A legfrissebb adatok szerint Magyarországon éves fizetésünk 2,25 százalékát fizetjük ki az orvosoknak hálapénzként. Ez azt jelenti: egy átlagos keresetű hazánkfia évi 40 500 forintot perkál le a dokinak.
– Számomra újdonság, hogy Svájcban fizetnek az egészségügyi dolgozóknak hálapénzt. De a jelenség megléte arra enged következtetni, hogy nem elsősorban hiányt pótol a hálapénz, hanem társadalmi és kulturális hagyománya van – mondta dr. Végh György egészségügyi közgazdász és szülészorvos a Borsnak. – Magyarországon a hálapénzrendszer az elmúlt fél évszázadban jelentősen átalakult. De az tény, hogy nem az egészségügyi dolgozók erőszakolták ki. A beteg hálás volt az odafigyelésért, s ezt nem feltétlenül pénzzel oldották meg. Mind a mai napig jellemző, hogy valamilyen ajándékkal kedveskednek, a bonbontól kezdve a wellness-hétvégéig – fejtette ki a Péterfy utcai kórház szakorvosa.
Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke csodálkozik a svájci hálapénzeken.
– Erős fenntartásaim vannak a hasonló kutatásokat illetően, hiszen egy ilyen adatot nehéz objektíven mérni, mivel ez rendre titkolt aktus – szögezte le lapunknak a kamarai elnök. Hozzátette, hogy Magyarországon nem lényegtelen tényező a hálapénz. A paraszolvencia járul hozzá ahhoz, hogy egyes egészségügyi szakmák megmaradtak az országban. Éger István szerint ezen változtatni kell, de ehhez el-sősorban kiszámíthatóbb és jobb jövedelmi rendszerre van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.