Aktuális

Jár a kártérítés, ha kátyúba futott

Bors

Létrehozva: 2013.02.24.

A tél végi időszak hazánkban sajnos mindig egyet jelent a kisebb-­nagyobb kátyúk megjelenésével útjainkon. Az olykor hatalmasra duzzadó lyukak súlyos sérüléseket okozhatnak autóinkban. De ki téríti meg az okozott kárt?

Napi autózás során minden autós tapasztalhatja az egyre szaporodó kátyúkat. A statisztikák szerint százezrével keletkeznek ezek a bosszantó úthibák minden évben, és az utakért felelős tulajdonosok nem győzik toldozni-foldozni az utat.

Persze arról most ne nyissunk vitát, hogy talán egyszer kellene normálisan megcsinálni. A kátyúk, kráterek tehát adottak, és nagyban támadják autóinkat. A vezetők nagy része el sem tudja képzelni, mekkora erejű ütéseket mér a futóműre a kátyú egy gyorsabb áthajtás esetén.

A legjobb megoldás a megelőzés. Még a megszokott útvonalainkon is érdemes ebben az időszakban jobban figyelni az előttünk lévő útfelületre, nem megszokásból vezetni, mert gyakran előfordul, hogy a reggel még sima ­útfelüle­ten az esti hazatéréskor már egy hatalmas kátyú éktelenkedik.

Fontos tudni, ha megtörtént a baj, és a kátyú eltalálása során autónk sérülést szenved, azonnal álljunk meg több okból is. Egyrészt saját érdekünk, hogy az autó további biztonságos használatáról meggyőződjünk. Az abroncsok szokták elszenvedni az elsődleges károkat, főleg, ha nem a megfelelő nyomás volt bennük. Nem elegendő csupán kívülről ránézni a gumira, hiszen a belső oldalfalon is okozhat szálszakadást az ütközés. Ilyenkor az abroncs oldalfala kipuklisodik, ha ki is szakad, azt azonnal látjuk, hiszen a gumi hirtelen leereszt. Persze a futómű is eltorzulhat, ezt a kormány állása jelzi a legjobban.

Ha már megtörtént a baj, fontos, hogy rögzítsük, bizonyíthatóvá tegyük az esetet.

1. Készítsünk fotókat akár mobiltelefonunk segítségével a kátyúról, az okozott kárról. A digitális gépek, így a telefonok is megjegyzik a fotó elkészítésének időpontját, ez később segítségünkre lehet a bizonyításban. Mindig őrizzük meg az eredeti fotót a gépben!

2. Minden esetben hívjunk rendőrt a 107-es telefonszámon, hogy általa kiállított jegyzőkönyvünk legyen a káreseményről. Sajnos előfordulhat, hogy a rendőri helyszínelésre órákat kell várnunk.

3. Sokat segíthet az ügy érdemi elbírálásánál, ha tanúkat tudunk megnevezni, így lehetőség szerint kérjük meg az arra járókat, hogy tanúskodjanak. 
(Minél több bizonyítékunk van arra, hogy az adott kár ott és akkor történt, annál nagyobb az esélyünk a korrekt kártérítésre. Sajnos a rengeteg ügyintézés után – a statisztikák szerint az esetek többségében – csak a kárérték felét fizetik ki, ezért érdemes minél több bizonyítékot szerezni.)

A következő teendő, hogy a kárt bejelentjük az adott útszakasz kezelőjének tértivevényes levélben, mellékelve a bizonyítékokat. Lakott területen kívül a Magyar Közút Nonprofit Zrt., lakott területen belül pedig általában a helyi vagy kerületi önkormányzatok felelnek a kártérítésért. Budapesten az FKF Zrt. is gondoz egyes útszakaszokat. A megfelelő szervezet kiderítésében segít az internet, a www.utadat.hu oldalon megtalálható a vidéki és egyes budapesti utak ­ke­ze­lői­nek elérhetősége.

Az a kevéske autós, aki rendelkezik Casco biztosítással, fordulhat a biztosítójához is első körben, ahol persze az önrész levonásával fogják megtéríteni a kárt, de ilyenkor még az is elképzelhető, hogy a biztosító is belép az ügy rendezésébe az útfenntartónál, ami jelentős segítséget jelenthet az ügyintézésben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek