Titkos pénzből államosít a kormány

magyar kormány
PUBLIKÁLÁS: 2012. december 01. 09:00
Bombaként robbant a hír: Magyarország ­meg­veszi az E.ON hazai földgázipari érdekeltségeit. Az árról egyelőre nem tudni, de az biztos: több százmilliárd forintról van szó.

Szándéknyilatkozatot írt alá a magyar kormány a német energiavállalattal, az E.ON-nal a cég magyarországi földgáziparának átadásáról. Az ügy mögött feltehetően az a szándék áll, hogy a kormány csökkenteni szeretné az égbe szökő rezsiköltségeket.

A megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen elnök-vezérigazgató szignálta a Parlamentben. A hazai földgáz így a Magyar Villamos Művek Zrt. kezébe kerül. Orbán már augusztusban emlegette a vételt, így gyakorlatilag három hónap alatt megtörtént a megállapodás.

A kormánynak ez már a harmadik óriási biznisze a Rába és a Mol részvénypakettjének megvásárlása óta. Az utóbbiért kifizetett közel ötszázmilliárd forintot az akkor még meglévő IMF-pénzből állta a kormány. Hogy a mostani vásárlásra honnan volt pénze, azt nem tudni.

Nem egy-két fillérbe kerül ugyanis az E.ON ­gáz­ér­de­kelt­sége sem. Sajtóértesülések szerint Magyarország 800 millió eurót (225 milliárd forint) kínált a németeknek, akik azonban több mint egymilliárd eurót szerettek volna kapni. A végösszeg valahol a kettő között lehet. A kormány közleményében nem említ vételárat, mindössze annyit, hogy legkésőbb január 31-ig aláírják a szerződést.

Megkérdeztük a miniszterelnök sajtófőnökét, Havasi Bertalant, miből és mennyiért veszi meg a kormány a csomagot. Honnan lett hirtelen több százmilliárd forintja az államnak erre? A miniszterelnöki sajtóirodától azt a választ kaptuk, hogy a közleményen kívül egyelőre nem kívánnak hozzátenni a hírhez. Vagyis nem árulják el, honnan lesz erre pénze a kormánynak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.